Poznaj pozostałych finalistów 14. edycji

Produkcja i Usługi
Jan Kalisz Fibrain

Jan Kalisz

FIBRAIN

Nagroda w kategorii Produkcja i Usługi została przyznana za "nieustanne dążenie do unowocześniania produktu i skuteczne angażowanie młodych ludzi do pracy przy rozwijaniu firmy".

Założyciel i prezes firmy FIBRAIN, która jest strategicznym graczem na ryku technologii światłowodowych. Jego siła to umiejętność obiektywnego oceniania stanu faktycznego sytuacji, co owocuje podejmowaniem racjonalnych i skutecznych, a czasami też odważnych decyzji. Konsekwencją takiej strategii są 3 nowoczesne ośrodki produkcyjne, rozbudowane działy B+R, a także obecność i ścisła współpraca z blisko 40 krajami na całym świecie m.in. Niemcami, Francją, Norwegią, Meksykiem, Algierią, Arabią Saudyjską, Koreą, Wenezuelą czy Ekwadorem. Jako mentor i wizjoner stawia przed firmą ambitne cele i wyzwania, dzięki czemu firma FIBRAIN i marka, które są „Made in Poland” są coraz bardziej rozpoznawalne i szanowane na całym świecie. FIBRAIN to innowacyjna firma, która przeznacza znaczące środki na badania i rozwój, ponieważ, zdaniem Jana Kalisza, jest to fundament rozwoju przedsiębiorstwa.

Henryk Owsiejew, MALOW

Henryk Owsiejew

MALOW

Założyciel i właściciel grupy Litpol i firmy Malow - jednego z 6 największych producentów wysokiej jakości metalowych mebli w Europie. Odbiorcami są m.in: baseny, szpitale, szkoły, właściciele powierzchni biurowych, zakłady pracy a także firmy budowlane. 60% produkcji Malowa stanowią meble produkowane seryjnie a 40% zamówienia indywidualne. Ponad połowa sprzedaży to eksport. Głównymi rynkami zbytu są: Skandynawia, Niemcy i Francja i szerzej – cała Europa. Firmę Malow od konkurencji odróżnia szybkość reakcji na potrzeby klientów i elastyczność produkcji. Misją Henryka Owsiejewa jest pokazanie, że w Polsce Wschodniej mogą powstawać produkty najwyższej jakości, które są w stanie podbić świat. Firma ma również zakłady produkcyjne Litpol-Ukraina w Charkowie i Malow Skand w Świnoujściu. Prywatnie jest pasjonatem sportu, współzałożycielem i sponsorem Suwalskiego Klubu Badmintona Litpol-Malow. Motto życiowe Henryka Owsiejewa brzmi: chcieć, umieć i mieć trochę szczęścia.

Jan Szynaka - Szynaka Meble

Jan Szynaka

SZYNAKA-MEBLE

Prezes Zarządu firmy Szynaka-Meble Sp. z .o.o., jednego z największych producentów mebli w Polsce. Od prawie 60 lat kreator pozytywnego wizerunek polskiej firmy rodzinnej, wysokogatunkowego produktu i promotor Polski na świecie. Dzięki nowoczesnym metodom zarządzania oraz skutecznej polityce promocyjnej, firma kierowana przez Jana Szynaka rozwinęła liczne kontakty handlowe w Polsce i ponad 50 krajach na świecie, w tym głównie w Niemczech, USA, Francji, Szwecji, Wielkiej Brytanii czy Chinach. Dziś Grupę Szynaka tworzy 6 nowoczesnych zakładów produkcyjnych, Centrum Logistyczno-Wystawiennicze i Centrum Konferencyjne, Pałac Mortęgi. W działaniach Jana Szynaka ważną rolę odgrywa odpowiedzialność społeczna i troska o środowisko naturalne. Firma nie działa w oderwaniu od lokalnego społeczeństwa, jest jego częścią i aktywnie wspiera wszelkie działania na rzecz rozwoju miasta, województwa i kraju. Jan Szynaka jako aktywny promotor polskiego rzemiosła chętnie udziela się społecznie i charytatywnie. Jest autorytetem w regionie i uznanym menedżerem.

Nowy Biznes
Antonina Samecka, Klara Kowtun oraz Dorota Sajewicz, RISK MADE IN WARSAW

Klara Kowtun, Dorota Sajewicz, Antonina Samecka

RISK MADE IN WARSAW

RISK made in Warsaw to marka stworzona w 2011 roku. Firma szyje ubrania nie tylko dla osób, które nie interesują się modą i od trendów wolą własny styl. Wszystko od garniturów, przez koktajlowe kreacje po sukienki ślubne szyte jest z miękkiej dzianiny, a najchętniej z dresu. Ma być elegancko, ale przede wszystkim wygodnie. Głównym kanałem sprzedaży jest e-commerce. RISK jest obecny w 10 miastach Polski oraz na 8 rynkach zagranicznych, głównie w Skandynawii, we Włoszech oraz w Japonii. Pomysłodawczynią marki jest Antonina Samecka. Rok temu firma przeszła przez kryzys, ale zgodnie z maksymą Machiavellego przedsiębiorczynie potrafiły skutecznie przekuć niedogodności w sukces. Celem firmy jest dalszy rozwój oraz ekspansja na coraz więcej światowych rynków, zbudowanie silnej, międzynarodowej marki, będącej synonimem szykownych, wygodnych ubrań z dzianiny.

Monika Żochowska i Ewa Dudzic, PHENICOPTERE

Monika Żochowska, Ewa Dudzic

PHENICOPTERE

Nagroda Specjalna została przyznana za "konsekwencję w opracowaniu i wprowadzaniu na rynek zupełnie nowego produktu, który niesie duży potencjał rozwojowy".

Założycielki firmy Phenicoptere, producenta i dystrybutora innowacyjnej rękawicy do demakijażu GLOV. Spółka powstała w 2012 roku. Teraz działa już w 40 krajach, a eksport stanowi 83% obrotu. Najważniejszymi rynkami, poza Polską, są Francja, Niemcy i region Bliskiego Wschodu. Największym tegorocznym sukcesem było podbicie Stanów Zjednoczonych. Firma chce też wejść na rynki Południowej Afryki i Australii. Wprowadzając GLOV na rynek, Phenicoptere stworzyła nową kategorię produktów w branży kosmetycznej – tekstyliów do demakijażu. Rękawiczki GLOV pozwalają oczyścić skórę tylko przy użyciu wody. Jest to możliwe dzięki ultracienkim, wykonanym w mikrotechnologii włóknom o magnetycznych właściwościach. Technologia została opracowana w Korei Południowej, ale rękawiczki są produkowane w Janowie Lubelskim. Ambicją założycielek jest, by GLOV stał się synonimem słowa „demakijaż”. Prowadzą też zaawansowane badania nad kolejnymi zastosowaniami mikrowłókien i nowymi liniami produktowymi.

Nowe Technologie / Innowacyjność
Marcin Grzymkowski

Marcin Grzymkowski

EOBUWIE.PL

Decyzją Jury tytuł Przedsiębiorcy Roku 2016 został przyznany za "napisanie historii transformacji gospodarczej w pigułce – przekształcenie firmy rodzinnej, działającej tradycyjnymi metodami, w firmę epoki digitalizacji - o dużej skali i znakomitych wynikach finansowych".

Marcin Grzymkowski otrzymał również nagrodę w kategorii Nowe Technologie/Innowacyjność za "wykorzystanie nowych technologii do przekształcenia tradycyjnego biznesu w nowoczesny – transformację, której towarzyszy sukces biznesowy".

Założyciel i współwłaściciel marki eobuwie.pl, lidera sprzedaży online rynku obuwia i galanterii skórzanej. Firma działa w Polsce, na Słowacji, Węgrzech i Ukrainie, w Czechach, Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, Bułgarii oraz w Rumunii. W planach jest dalszy rozwój rynków zagranicznych. Od 9 lat spółka systematycznie się rozwija, notując coroczne wzrosty sprzedaży. Od konkurencji odróżnia ją elastyczność i szybkość dostaw, bezpłatne zwroty oraz wysoka jakość usług. Eobuwie.pl ma w ofercie ponad 450 marek oraz asortyment przekraczający 35 000 produktów. W 2015 r. firma połączyła się z CCC, które posiada blisko 75% akcji spółki. Bardzo istotne z punktu widzenia Marcina Grzymkowskiego jest śledzenie trendów na rynku, dostosowywanie strony sklepu do rosnącej liczby klientów oraz dobór oferty. W najbliższym czasie planowane jest uruchomienie aplikacji mobilnej. Marcin Grzymkowski przyznaje, że największą satysfakcję sprawia mu prowadzenie dobrze prosperującego biznesu i zadowolenie klienta.

Bartosz Gonczarek EXPLAIN EVERYTHING

Bartosz Gonczarek

EXPLAIN EVERYTHING

Współtwórca i prezes polsko-amerykańskiego startupu, który poprzez innowacyjne, wymyślone w Polsce rozwiązanie na urządzenia mobilne przyspiesza proces nauczania i przekazywania wiedzy. Explain Everything to aplikacja na tablety i telefony, umożliwiająca tworzenie animowanych prezentacji z wykorzystaniem dowolnych materiałów i środków ekspresji przy jednoczesnym prowadzeniu narracji. Użytkownicy polskiego produktu mogą pracować wspólnie, bądź dzielić się stworzonymi materiałami poprzez portal discover.explaineverything.com. Prezentacje wykorzystywane są w czasie spotkań, szkoleń, lekcji i wykładów, co w efekcie aktywuje uczniów lub studentów i uczy samodzielnego myślenia. Explain Everything posiada 4 mln użytkowników na całym świecie i zajmuje czołowe miejsca na listach najpopularniejszych aplikacji w USA, Anglii, Australii i Kanadzie. Największą radość przedsiębiorcy sprawia obserwowanie efektów szerokiego zastosowania polskiego wynalazku – od przedszkolaka po profesora MIT.

Grzegorz Czapla, INDATA

Grzegorz Czapla

INDATA

Założyciel i prezes notowanego na GPW holdingu świadczącego usługi informatyczne w trzech głównych obszarach – usługi, systemy i innowacje. W skład holdingu wchodzą m.in takie spółki jak: Proximus SA, Indata Solutions, Positive Technology, Cohesiva, Topyfi oraz Indata Connect. Grzegorz Czapla jest ekspertem w dziedzinie Internetu Rzeczy, inwestuje na rynku IT oraz doradza wielu podmiotom w tej branży. Indata w krótkim czasie zajęła pozycję lidera w obszarze rozwiązań technologicznych wykorzystywanych dla lepszego zarządania przestrzenią publiczną. Ma na swoim koncie jedno z pierwszym w Polsce wdrożenie Smart City w Katowicach. Firma działa na styku nauki i biznesu, współpracuje z wieloma uczelniami oraz NCBiR. Dla Grzegorza Czapli ważne jest tworzenie grupy spółek o komplementarnych usługach oraz kompleksowa obsługa klientów. Najwięcej radości daje mu tworzenie, udowadnianie, że „daje się zrobić", a także zbudowanie od podstaw, w krótkim czasie organizacji o silnej pozycji rynkowej, zdolnej konkurować z największymi firmami IT w Polsce i za granicą.