Poprzednie edycje

Rafał Brzoska

Grupa Kapitałowa Integer

Przedsiębiorca Roku 2021

Zwycięzca w kategorii Produkcja i Usługi

Rafał Brzoska to pomysłodawca, twórca i prezes zarządu Grupy Kapitałowej Integer, wiodącej platformy dostaw dla e-commerce. Flagową spółką grupy jest założony przez niego InPost, który zrewolucjonizował rynek przesyłek w Polsce. Pierwsze Paczkomaty® oznaczone żółto-czarnym logo pojawiły się w 2009 roku i bardzo szybko stały się charakterystycznym elementem polskich miast. Dziś infrastruktura Paczkomatów® InPost jest największą i najlepiej dostępną siecią odbioru i nadawania przesyłek w Europie – to łącznie aż 19 tysięcy punktów, z czego już 15 tysięcy w Polsce. Tylko w roku 2020 stworzona przez Rafała Brzoskę firma w ramach usług kurierskich i w paczkomatach obsłużyła 249 milionów przesyłek.
Od samego początku ambicją Rafała Brzoski było jednak wyjście daleko poza granice kraju i stworzenie największego sukcesu biznesowego Polski na arenie europejskiej. I tak, usługi sieci Paczkomatów® InPost są dziś dostępne także dla odbiorców w Wielkiej Brytanii i Włoszech. W lipcu 2021 roku InPost przejął za 513 mln euro francuskiego potentata logistycznego Mondial Relay, co było największą polską prywatną inwestycją zagraniczną i pozwoliło Grupie InPost na wejście na rynki Francji, Półwyspu Iberyjskiego oraz Beneluxu. Tegoroczne wejście firmy na giełdę EURONEXT-Amsterdam było największym debiutem europejskiej spółki technologicznej w historii kontynentu.

Przemysław Kimla

KIMLA

Zwycięzca w kategorii Nowe Technologie / Innowacyjność

Firma KIMLA produkuje i rozwija innowacyjne lasery do cięcia metali i inne obrabiarki sterowane komputerowo, które słyną z wydajności i solidności, używane w przemyśle ciężkim, motoryzacji i produkcji sprzętu AGD. W ciągu 20 lat działalności KIMLA wyprodukowała ponad 4000 maszyn pracujących w Polsce i na świecie, a wśród klientów można wymienić firmy takie jak Tesla, Bosch, Siemens czy LG.
Firma właśnie realizuje inwestycję w nową fabrykę laserów światłowodowych, które stały się motorem napędowym światowego przemysłu. Na powierzchni 25.000 m2 odbywać się będzie produkcja najnowszych laserów wyposażonych w magnetyczne napędy liniowe z odzyskiem energii oraz łatwe w obsłudze i wydajne systemy sterowania, które zostały opracowane w laboratoriach badawczo rozwojowych KIMLA.
Przemysław Kimla jest przede wszystkim przedsiębiorcą, pasjonatem nowych technologii, konstruktorem i wynalazcą. Nadal jest zaangażowany w wiele aspektów działalności badawczej swojej firmy.
Uważa, przy dużej konkurencji w branży, pozycję lidera można osiągnąć wyłącznie przez inwestycje w tworzenie własnych, unikalnych technologicznie komponentów oraz połączenie rozwoju mechaniki, elektroniki i oprogramowania, które wspólnie stanowią fundament dzisiejszego przemysłu.

Eliza Trzmiel

Inter Group

Zwycięzca w kategorii Nowy Biznes

Inter Group jest jedyną w Europie firmą produkującą wysokiej jakości pilniczki do paznokci, a także inne produkty niezbędne do zabiegów manicure. Początki firmy to salon kosmetyczny Elizy Trzmiel, potem hurtownia kosmetyczna w mieszkaniu przedsiębiorców, aż po produkcję pilniczków, najpierw w garażu, teraz w dwóch halach fabrycznych. W ciągu 5 lat firma stała się czołowym producentem artykułów ściernych do manicure i pedicure w Europie.
Aba Group jest pierwszą w Polsce firmą, która promowała stosowanie jednorazowych pilniczków. Jej celem jest szerzenie świadomości w salonach kosmetycznych i wśród klientów, o konieczności zachowania odpowiednich standardów higienicznych. Przedsiębiorcy szerzą tę wiedzę na branżowych spotkaniach oraz prowadzą kursy dla właścicieli salonów kosmetycznych.
Firma stale wprowadza nowe produkty, reaguje na konkurencję i światowe trendy. Przedsiębiorczynię motywuje tworzenie innowacyjnych rozwiązań w branży kosmetycznej, których wcześniej nie było w Polsce ani na świecie.

Tomasz Łysoń

Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Tomasz Łysoń

Nagroda specjalna

Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Tomasz Łysoń jest światowym liderem specjalizującym się w produkcji sprzętu pszczelarskiego. Eksport stanowi ok. 70% przychodów z dystrybucją w ponad 70 krajach.
Tomasz Łysoń założył Przedsiębiorstwo Pszczelarskie w 1995 roku, kontynuując rodzinne tradycje. Początki firmy sięgają roku 1951, za sprawą dziadka Mariana, który już wtedy konstruował ówcześnie „innowacyjne” urządzenia usprawniające prace w pasiece i zrodził tym samym miłość do pszczelarstwa w swoim wnuku. Firma zatrudnia dziś ponad 250 osób.
Marka Łysoń rozwija swoją działalność pszczelarską na wielu płaszczyznach: to nie tylko produkcja wysokiej jakości sprzętu pszczelarskiego, ale także odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie rynku na naturalne miody i produkty pszczele, co w 2004 roku przyczyniło się do rozszerzenia prowadzonej działalności o Gospodarstwo Pasieczne będące spółką Tomasza z siostrą Katarzyną.
Przedsiębiorstwo Pszczelarskie mocno wspiera edukację wśród najmłodszych, m.in. poprzez Interaktywne Centrum Apilandia, które w multimedialny sposób przedstawia życie pszczół. Następnym krokiem było założenie Fundacji Apikultura, której celem jest uświadomienie społeczeństwu roli pszczół w ekosystemie i promocja produktów pszczelich.
Poza pszczelarstwem największą pasją Tomasza jest klasyczna motoryzacja.

Dawid Leśniakiewicz, Piotr Pełka, Sebastian Langa, Radosław Kulesza

Giganci Programowania

Nagroda specjalna

Giganci Programowania to innowacyjny EdTech zajmujący się nauką programowania wśród dzieci i młodzieży, a jego misją jest rozwój kompetencji cyfrowych młodych ludzi, podnoszenie umiejętności informatycznych oraz nauka logicznego myślenia. Celem szkoły jest wykształcenie w uczniach cech, które pozwolą bez kompleksów funkcjonować w przyszłości na nowoczesnym rynku pracy. Szkoła dba również o wyrównywanie szans osób narażonych na wykluczenie – promuje edukację techniczną dla dziewczynek oraz rozwija działalność w mniejszych miejscowościach.
Szkołę powołało do życia w 2015 roku czterech absolwentów Politechniki Warszawskiej, którzy do dziś są bardzo zgranym zespołem i uczestniczą we wszystkich aspektach jej działalności i rozwoju. Są oni także autorami 3 książek o programowaniu dla dzieci.
Dziś Giganci Programowania funkcjonują w Polsce w ponad 60 własnych placówkach oraz 70 placówkach franczyzowych. Dodatkowo 2 lata temu rozpoczęli dynamiczny rozwój zagraniczny. W tym momencie działają poprzez placówki własne w Hiszpanii, Chile i Meksyku oraz placówki franczyzowe w Chorwacji, BiH oraz na Słowacji, a od 2022 roku również m.in. w Niemczech, Singapurze oraz Australii. Celem przedsiębiorców jest pozycja światowego leadera w nauce programowania dla dzieci i młodzieży.

Michał Drozdowski, Grzegorz Miechowski, Przemysław Marszał

11 bit studios

Nagroda specjalna

11 bit studios to jedna z największych firm gamingowych w Polsce. Kapitalizacja firmy na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych to ponad 1 mld PLN. Powstała w 2009 roku, a wśród jej współzałożycieli byli Grzegorz Miechowski, Przemysław Marszał i Michał Drozdowski – każdy już wówczas był weteranem branży gier komputerowych. Wśród największych hitów studia są takie tytuły jak: This War of Mine, czy Frostpunk.
Przedsiębiorcy tworzą firmę globalną – sprzedaż poza Polską przekroczyła w ostatnich latach 98% przychodów ogółem. Strategia firmy zakłada prowadzenie kilku projektów jednocześnie, zamiast koncentrowania się tylko na jednym. Zdaniem przedsiębiorców pozwala to na utrzymanie dobrego kontaktu z rynkiem i społecznością graczy i przede wszystkim na lepszą dywersyfikację i stabilizację wyników finansowych. Spółka konsekwentnie trzyma się z dala od mainstreamu, a swoje gry określa jako „Indie Premium” – alternatywę dla największych hitów, która jednocześnie niesie ze sobą przesłanie.
11 bit studios jest także zaangażowanie społecznie. Firma wydała specjalny dodatek do swojego hitu This War of Mine, z którego całość zysku przeznacza na fundację War Child, która pomaga dziecięcym ofiarom wojen.