Poznaj pozostałych finalistów 13. edycji

Produkcja i Usługi

Piotr Bieliński

ACTION

Współzałożyciel i prezes Action S.A., spółki notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych. Kierowana przez niego firma zajmuje się handlem i dystrybucją urządzeń IT, RTV/AGD, telekomunikacyjnych, artykułów dziecięcych. Action jest też producentem sprzętu biurowego oraz materiałów eksploatacyjnych. Spółka prowadzi działalność w Europie, a także sprzedaż do krajów Azji, Afryki, USA oraz na Bliski Wschód. Posiada jedno z najnowocześniejszych centrów logistycznych w Polsce. Piotr Bieliński potrafi błyskawicznie dostrzegać, analizować i wdrażać nowe trendy, co przekłada się na sukces jego firmy. Przedsiębiorca jest trzykrotnym medalistą Mistrzostw Polski juniorów w biegu na 1500 metrów. W 2015 na liście sportowych osiągnięć Piotra Bielińskiego znalazło się także 4. miejsce w Amatorskich Kolarskich Mistrzostwach Europy Środkowo - Wschodniej, czyli wyścigu Tatry Tour. Ze względu na swoją pasję, aktywnie uczestniczy w promocji polskiego sportu. Obecnie sponsoruje grupę kolarską ActiveJet Team. Chętnie współpracuje z osobami, które w biznesie doceniają sportowe reguły gry.

Paweł Buszman

AMERICAN HEART OF POLAND

Tytuł EY Przedsiębiorca Roku 2015 został przyznany za "wyjątkową umiejętność połączenia zdolności ratowania tysięcy istnień ludzkich z wysoką efektywnością ekonomiczną leczenia".

Jury przyznało nagrodę w kategorii Produkcja i Usługi za "przedsiębiorcze podejście do realizacji misji, co pozwoliło na wyraźne podniesienie jakości usług w bardzo ważnej dziedzinie ochrony zdrowia, a zarazem doprowadziło do znaczącego obniżenia kosztów tych usług".

Założyciel sieci klinik kompleksowo leczących schorzenia sercowo-naczyniowe. Profesor doktor habilitowany nauk medycznych, kardiolog, który pierwsze kroki zawodowe stawiał w Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii w Zabrzu, kierowanym wówczas przez prof. Stanisława Pasyka i prof. Zbigniewa Religę. Jest pionierem w inwazyjnym leczeniu choroby wieńcowej u pacjentów ze zwężeniem pnia lewej tętnicy wieńcowej przy użyciu stentów oraz współtwórcą pierwszego programu interwencyjnego leczenia zawału serca w Polsce. Za swoją misję uważa zapewnianie Polakom pełnej opieki kardiologicznej, począwszy od prewencji i profilaktyki, przez nowoczesne leczenie, aż po rehabilitację i stały monitoring stanu zdrowia. Kierowaną przez niego firmę tworzy ponad 30 placówek ratujących zdrowie i życie ponad 55 tysięcy pacjentów rocznie, a także Centrum Badawczo-Rozwojowe oraz Uzdrowisko Ustroń. Sukcesem przedsięwzięcia jest stworzenie i rozwijanie nowoczesnych klinik dostępnych dla każdego - poza dużymi miastami, blisko miejsca zamieszkania chorych. Taka filozofia przełożyła się na szybkość niesienia pomocy i skuteczność leczenia. Paweł Buszman mówi o sobie, że jest przedsiębiorczym lekarzem bądź przedsiębiorcą, który nigdy nie przestał być lekarzem.

Izabella Wałkowska

PLASTWIL

Prezes zarządu i wyłączna właścicielka firmy założonej przez rodziców: Irenę i Leona Wałkowskich w 1983 roku. Kierowanie spółką przejęła w 2010 roku. Spółka jest liderem w produkcji systemów mocowania szyn kolejowych i tramwajowych w Polsce. Zdobywa kolejne międzynarodowe zamówienia, a celem jest wejście do światowej czołówki producentów w branży infrastruktury kolejowej. To jedna z niewielu firm rodzinnych w kraju, która z sukcesem przeprowadziła sukcesję. Izabella Wałkowska opracowała nową misję przedsiębiorstwa, przeprowadziła reorganizację, zdywersyfikowała produkcję, zdobyła nowych klientów, podwoiła park maszynowy, potroiła obroty oraz podniosła rentowność o 10 pkt procentowych. Otwarcie firmy na inne niż tylko kolejowa branże było dla niej wyzwaniem, teraz klientami jest także branża AGD oraz motoryzacyjna. Największym jej sukcesem były nie tylko wyniki finansowe, ale przede wszystkim zbudowanie w krótkim czasie nowego zespołu ludzi z pasją.

Daniel Mzyk

GRUPA PAGED

Prezes zarządu notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie spółki Paged S.A., podmiotu dominującego w Grupie Paged. Grupa działa w kilku obszarach, z których główne to produkcja sklejki, branża meblowa, logistyka wewnętrzna, zarządzanie wierzytelnościami oraz zagospodarowanie nieruchomości. Daniel Mzyk przejął po ojcu kierowanie rodzinną firmę w 2008 roku i w ciągu 6 lat zwiększył EBITDA Grupy z 20 mln zł do ponad 120 mln zł w ujęciu rocznym. Priorytetem dla niego jest profesjonalizacja zarządów spółek wchodzących w skład Grupy. Premiuje podnoszenie kwalifikacji kadry menedżerskiej, wprowadza zarządzanie przez cele, przy ocenie pracy menedżerów za kluczowe uważa ekonomiczną wartość dodaną osiągniętą przez spółki Grupy, stanowiącą podstawę programu premiowego.

Maciej Formanowicz

FABRYKI MEBLI „FORTE"

Nagroda specjalna została przyznana dla „meblarza, który nie został poetą” – jak sam o sobie mówi Laureat - ale w zamian stworzył silną polską markę znaną na świecie.

Prezes Zarządu i założyciel fabryk Mebli „FORTE” S.A. Spółka rozpoczęła działalność produkcyjną w 1992 roku, a od 1996 roku jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. FORTE jest czołowym polskim producentem i eksporterem mebli, posiadającym cztery zakłady produkcyjne w Polsce oraz szereg spółek o profilu handlowym w kraju i za granicą. Eksport stanowi 82% produkcji spółki – firma posiada własne organizacje sprzedaży na najważniejszych rynkach. Mocną stroną FORTE jest nowoczesna, międzynarodowa kultura organizacyjna. Maciej Formanowicz podkreśla, że ma w sobie gen przedsiębiorcy, a jego sukcesem jest to, że zostawi po sobie ogromne przedsiębiorstwo. Często mówi, że Polska jest częścią Europy, więc zarządzając firmą trzeba myśleć po europejsku, dlatego spółkę wyróżniają bezpośrednie relacje z międzynarodowymi klientami.

Tomasz Hanczarek, Tomasz Misiak

WORK SERVICE

Tomasz Hanczarek oraz Tomasz Misiak są założycielami największej w Polsce firmy HR świadczącej innowacyjne rozwiązania z zakresu zasobów ludzkich. Usługi obejmują doradztwo personalne, restrukturyzacje w obszarze HR, rekrutację i outsourcing pracowniczy oraz transgraniczną wymianę pracowników. Średnio każdego dnia zatrudniają dla swoich klientów 50 tysięcy pracowników. Work Service jest pierwszą spółką z sektora usług personalnych notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Firma ma około 100 biur w Polsce oraz w Europie. Połowa jej przychodów pochodzi z usług świadczonych w Europie. Work Service wyróżnia wielokulturowość oraz przywództwo. Przedsiębiorcy podkreślają, że są unikalnym, dwuosobowym zespołem, który rzadko jest jednomyślny, ale wykorzystuje spór w sposób twórczy. Wszystko starają się robić „razy sto” czyli multiplikować kolejne projekty, a tym samym zyski. Celem założycieli jest znalezienie się w ciągu najbliższych 4 lat w gronie 10 największych firm HR-owych na świecie.

Nowy Biznes

Rafał Ohme

NEUROHM

Założyciel firmy działającej na rynku usług badawczych opartych o neuronaukę konsumencką i badanie czasów reakcji. Jest profesorem Uniwersytetu SWPS, prowadzi aktywną działalność akademicką w Polsce, Chinach i RPA. Jest twórcą stosowanych przez NEUROHM unikatowych metod badawczych, które poza Polską są licencjonowane firmom badawczym z USA, Wielkiej Brytanii, Japonii oraz globalnej firmie IPSOS. W ubiegłym roku opracował narzędzie, które mierzy reakcje emocjonalne klientów i pracowników za pomocą smartfonów, obecnie kończy pracę nad mobilną aplikacją dla konsumentów indywidualnych, pomagającą np. w podejmowaniu decyzji zakupowych w sklepie. Podstawową zasadą obowiązująca przy projektowaniu nowych metod jest "myśl inaczej - badaj inaczej".

Grzegorz Brona

CREOTECH INSTRUMENTS

Współzałożyciel i współwłaściciel firmy działającej w branży kosmicznej oraz produkującej zaawansowaną elektronikę i instrumenty pomiarowe na potrzeby ośrodków badawczych i przemysłu. Spółka powstała w 2012 roku i jest liderem polskiego sektora kosmicznego. Głównymi klientami są Europejska Agencja Kosmiczna i wielkie firmy z sektora lotniczego i zbrojeniowego, będące podwykonawcami agencji. Pod koniec 2014 roku spółka Creotech Instruments S.A. została liderem konsorcjum, które ubiega się o zlecenie na budowę pierwszego polskiego satelity komercyjnego. Creotech chce do 2019 roku stać się integratorem polskich satelitów, czyli samodzielnie budować oraz tworzyć oprogramowanie do satelitów komercyjnych. Dr Grzegorz Brona jest doktorem Uniwersytetu Warszawskiego na wydziale fizyki eksperymentalnej i pracuje nad habilitacją, jest autorem ponad 350 artykułów naukowych. W ramach pracy naukowej spędził ponad 2 lata w Europejskiej Organizacja Badań Jądrowych CERN w Genewie. Zależy mu na tym, żeby najlepsi polscy naukowcy nie musieli wyjeżdżać poza granice kraju w poszukiwaniu pracy.

Nowe Technologie / Innowacyjność

Piotr Prajsnar

CLOUD TECHNOLOGIES

Firmę założył w 2011 roku. Rok później spółka zadebiutowała na NewConnect. Po czterech latach spółka staje się liderem rynku w technologiach służących przetwarzaniu i monetyzacji Big Data w chmurze obliczeniowej oraz największą platformą Big Data w tej części Europy. Dane są przetwarzane głównie na potrzeby reklamy internetowej oraz marketingu e-mailowego. Jednym z innowacyjnych produktów jest tzw. silnik behawioralny, który dziennie gromadzi i przetwarza ponad 5 TB danych, monitorując ponad pół miliona witryn internetowych. Dzięki temu zna zachowania i preferencje niemal każdego polskiego internauty. Źródłem sukcesu firmy była strategia, która koncentrowała się na działalności w Big Data, przy jednoczesnym wykorzystaniu unikalnych możliwości, jakie dają urządzenia mobilne. Piotr Prajsnar przyznaje, że giełda to dla niego ogromne emocje, które czasami nie pozwalają zasnąć. Cieszą go natomiast nowe wyzwania oraz budowanie zespołu specjalistów. Wierzy w strategię "błękitnego oceanu", a pojawienie się na rynku naśladowców jest dla niego potwierdzeniem, że jego firma zmierza w dobrym kierunku.

Piotr Szewczyk

APS ENERGIA

Współzałożyciel i prezes zarządu firmy, która produkuje urządzenia zasilające m.in. dla energetyki, nafty i gazu, energetyki atomowej, wojska, ciepłownictwa, telekomunikacji oraz ochrony zdrowia. Zapewniają one nawet 90% zasilania w niektórych branżach. Firmę założył pracując nad doktoratem na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej, ale działalność biznesowa nie przeszkodziła mu w zdobyciu tytułu doktora. Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych, a jej urządzenia są eksportowane do 20 krajów na świecie. Dumą przedsiębiorcy jest to, że zapewniając nieprzerwaną pracę urządzeń w wielu branżach, promuje polską myśl techniczną na całym świecie. Grupa APS Energia posiada spółki w 7 krajach, a jej centrum badań i rozwoju skupia najlepszych inżynierów i naukowców. Produkcja urządzeń odbywa się w Polsce i niedawno uruchomionym zakładzie w Jekaterynburgu w Rosji. Firma stale opracowuje nowe, zaawansowane technologicznie rozwiązania w zakresie systemów zasilania. Przedsiębiorca podkreśla, że wejście na giełdę stworzyło możliwość rozwoju, wdrażania nowych produktów i wsparcia działań marketingowych. Sukcesem dla niego jest niezawodność produkowanych urządzeń i zadowolenie klientów.

Paweł Przewięźlikowski

SELVITA

Nagroda w kategorii Nowe Technologie/Innowacyjność została przyznana "dla przedsiębiorcy, który odważnie wpłynął na nieznane wody, umiejętnie rozpoznał i wykorzystał potencjał regionu, aby stworzyć firmę o globalnym zasięgu, która wyznacza trendy w branży biotechnologicznej".

Współzałożyciel, największy akcjonariusz i prezes zarządu największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej innowacyjnej firmy biotechnologicznej, notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych. Selvita powstała w 2007 roku w Krakowie. Obecnie posiada również trzy biura w największych ośrodkach biotechnologicznych na świecie, w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Firma ponad 80 proc. przychodów realizuje za granicą. Współpracuje z największymi koncernami farmaceutycznymi na świecie. Jej działalność dzieli się na dwa segmenty: innowacyjny i usługowy. Innowacyjność to poszukiwanie nowych leków – szczególnie onkologicznych. Usługi natomiast, to kompleksowe rozwiązania z zakresu chemii, biotechnologii oraz analityki chemicznej. Budując firmę Paweł Przewięźlikowski czerpie radość przede wszystkim z przygody intelektualnej - tworzenie nowych rzeczy daje mu wyjątkową satysfakcję. Jego ambicją jest stworzenie polskiej firmy, której produkty mogą zmienić świat – a do takich z pewnością należą nowe leki, ratujące życie chorym na raka pacjentom. Dlatego zatrudnia tylko najlepszych. Zbudował zespół liczący prawie 300 osób. Ich liczba z każdym rokiem dynamicznie rośnie.