Poznaj pozostałych finalistów 19. edycji

Produkcja i Usługi

Piotr Czachorowski

Krynica Vitamin

Piotr Czachorowski jest twórcą firmy Krynica Vitamin, wiodącego producenta napojów bezalkoholowych i niskoalkoholowych. To jedna z największych tego typu firm w Europie Środkowo-Wschodniej. Klientami są globalne marki oraz wiodące sieci dystrybucyjne. Produkty spółki są dostępne w 38 krajach, a przychody z eksportu to ponad połowa wszystkich przychodów.
Pasją Piotra Czachorowskiego jest rozwijanie firmy. Świetnie radzi sobie nawet z poważnymi kryzysami. Wielokrotnie stawał w obliczu wyzwań zagrażających istnieniu przedsiębiorstwa i za każdym razem wychodził z kłopotów zwycięsko. Konstruktywnie podchodzi do ryzyka, dzięki czemu potrafi przekuć zagrożenie w sukces.
Jego historia biznesowa zaczęła się od własnego klubu fitness, potem nawiązał współpracę z Polfą Kutno, gdzie rozpoczął produkcję sportowych odżywek. W 2000 roku porzucił odżywki na rzecz napojów energetyzujących. Dzisiaj ma pięć nowoczesnych linii produkcyjnych, które produkują blisko 500 mln puszek i butelek różnych napojów rocznie.
Piotr Czachorowski jest właścicielem kilku ośrodków rehabilitacyjnych, a także centrum psychoterapii dla dzieci.

Rafał Brzoska

Grupa Kapitałowa Integer

Rafał Brzoska to pomysłodawca, twórca i prezes zarządu Grupy Kapitałowej Integer, wiodącej platformy dostaw dla e-commerce. Flagową spółką grupy jest założony przez niego InPost, który zrewolucjonizował rynek przesyłek w Polsce. Pierwsze Paczkomaty® oznaczone żółto-czarnym logo pojawiły się w 2009 roku i bardzo szybko stały się charakterystycznym elementem polskich miast. Dziś infrastruktura Paczkomatów® InPost jest największą i najlepiej dostępną siecią odbioru i nadawania przesyłek w Europie – to łącznie aż 19 tysięcy punktów, z czego już 15 tysięcy w Polsce. Tylko w roku 2020 stworzona przez Rafała Brzoskę firma w ramach usług kurierskich i w paczkomatach obsłużyła 249 milionów przesyłek.
Od samego początku ambicją Rafała Brzoski było jednak wyjście daleko poza granice kraju i stworzenie największego sukcesu biznesowego Polski na arenie europejskiej. I tak, usługi sieci Paczkomatów® InPost są dziś dostępne także dla odbiorców w Wielkiej Brytanii i Włoszech. W lipcu 2021 roku InPost przejął za 513 mln euro francuskiego potentata logistycznego Mondial Relay, co było największą polską prywatną inwestycją zagraniczną i pozwoliło Grupie InPost na wejście na rynki Francji, Półwyspu Iberyjskiego oraz Beneluxu. Tegoroczne wejście firmy na giełdę EURONEXT-Amsterdam było największym debiutem europejskiej spółki technologicznej w historii kontynentu.

Bogdan Łukasik

Modern Expo

Grupa kapitałowa Modern Expo to globalny dostawca rozwiązań dla handlu stacjonarnego i internetowego, zwiększających efektywność sprzedaży oraz komfort kupujących. Firma działa w 70 krajach, kluczowym miejscem działalności produkcyjnej jest Ukraina i Białoruś.
Przedsiębiorca zaczął współpracować ze swoim wspólnikiem jeszcze w połowie lat 90-tych – jako dystrybutor wyposażenia sklepów. Dzisiaj Modern Expo to jedna z kluczowych firm wdrażających zmiany w handlu, wyprzedzająca światowe trendy i kreująca nowe rozwiązania. Tworzy, wraz z oprogramowaniem, terminale paczkowe, a także wyposaża future stores (bezobsługowe punkty sprzedaży detalicznej). Firma jest zarządzana w zgodzie z wartościami filozofii Kaizen oraz Lean.
Historia biznesowa Bogdana Łukasika pokazuje, że odważne decyzje podejmowane w chwilach niepewności to podstawa udanej rywalizacji w biznesie. Praca jest jego pasją, stale udoskonala produkty i wymyśla nowe rozwiązania. Przedsiębiorca sam mówi, że nie akceptuje statusu, w którym się znajduje w danym momencie – ciągle stawia sobie nowe, coraz trudniejsze cele. Posiada przy tym unikalną umiejętność bycia liderem, który zaraża optymizmem i kształtuje w zespole ciągły głód sukcesu rynkowego.

Beata Drzazga

BetaMed SA

Beata Drzazga od dziecka chciała opiekować się ludźmi chorymi, dlatego zdecydowała się otworzyć miejsce pełne empatii i miłości do pacjenta. Własną działalność rozpoczęła 20 lat temu, po odejściu ze szpitala, w którym pracowała. Dzisiaj BetaMed SA zatrudnia ponad 3100 pracowników i świadczy usługi dla około 6 tys. pacjentów w 11 województwach.
Firma oferuje usługę długoterminowej opieki w domu pacjenta i w placówce w Chorzowie. Posiada także gabinety lekarzy specjalistów, diagnostykę, rehabilitację i opiekę nad seniorem.
Beata Drzazga otworzyła też firmę BetaMed SA International w Las Vegas w USA.
Beata Drzazga jest cały czas zaangażowana w działalność operacyjną firmy, a we wszystkim co robi na pierwszym miejscu stawia dobro pacjentów oraz dobro pracowników. W swojej firmie dąży do oferowania usług na najwyższym poziomie.
Jej życiowe motto brzmi: „Sukcesem jest odnosić sukcesy, ale zawsze pozostawać sobą”. Dlatego nie postrzega pracy jako po prostu prowadzenia biznesu – to jej pasja i źródło radości z życia i spełnienie.
BetaMed SA wykorzystuje najnowocześniejszy sprzęt medyczny i rehabilitacyjny, ale dla Beaty Drzazgi innowacyjność nie polega tylko i wyłącznie na rozwiązaniach technologicznych, a na unikalnym podejściu do pacjentów i personelu.

Nowe Technologie / Innowacyjność

Adam Piotrowski

VIGO System

VIGO System jest producentem zaawansowanych detektorów średniej podczerwieni, modułów detekcyjnych oraz materiałów półprzewodnikowych. Firma działa od ponad 30 lat. Produkty VIGO System znajdują zastosowanie m.in. w sektorze obronnym, przemyśle, ochronie środowiska, medycynie oraz w badaniach naukowych. Produkty firmy z powodzeniem sprawdziły się również poza naszą planetą, m.in. pracując na pokładzie łazika Curiosity w ramach realizowanej przez NASA misji Mars Science Laboratory.
VIGO System zostało założone przez grupę naukowców kierowaną przez prof. Józefa Piotrowskiego, ojca przedsiębiorcy, który wciąż pracuje w firmie, odpowiadając za badania. Adam Piotrowski stanął u steru przed siedmioma laty, stawiając sobie za cel dynamiczny wzrost skali prowadzonej przez VIGO System działalności. Cel ten jest realizowany m.in. poprzez ciągły rozwój technologii, zwiększenie mocy wytwórczych, uruchomienie seryjnej, w dużym stopniu zautomatyzowanej produkcji detektorów oraz poszerzenie działalności o produkcję materiałów półprzewodnikowych.
Adam Piotrowski to naukowiec, praktyk i lider w swojej branży. Z powodzeniem uczestniczy w dialogu technologicznym na poziomie krajowym jak i europejskim. Jest członkiem zarządu największego na świecie stowarzyszenia fotonicznego EPIC, członkiem zespołu doradców Komisji Europejskiej w obszarze technologii kwantowych. Za pośrednictwem rad naukowych, krajowych związków pracodawców i inkubatora technologicznego nadzoruje i wspiera rozwój technologii półprzewodnikowych w Polsce.

Przemysław Kimla

KIMLA

Firma KIMLA produkuje i rozwija innowacyjne lasery do cięcia metali i inne obrabiarki sterowane komputerowo, które słyną z wydajności i solidności, używane w przemyśle ciężkim, motoryzacji i produkcji sprzętu AGD. W ciągu 20 lat działalności KIMLA wyprodukowała ponad 4000 maszyn pracujących w Polsce i na świecie, a wśród klientów można wymienić firmy takie jak Tesla, Bosch, Siemens czy LG.
Firma właśnie realizuje inwestycję w nową fabrykę laserów światłowodowych, które stały się motorem napędowym światowego przemysłu. Na powierzchni 25.000 m2 odbywać się będzie produkcja najnowszych laserów wyposażonych w magnetyczne napędy liniowe z odzyskiem energii oraz łatwe w obsłudze i wydajne systemy sterowania, które zostały opracowane w laboratoriach badawczo rozwojowych KIMLA.
Przemysław Kimla jest przede wszystkim przedsiębiorcą, pasjonatem nowych technologii, konstruktorem i wynalazcą. Nadal jest zaangażowany w wiele aspektów działalności badawczej swojej firmy.
Uważa, przy dużej konkurencji w branży, pozycję lidera można osiągnąć wyłącznie przez inwestycje w tworzenie własnych, unikalnych technologicznie komponentów oraz połączenie rozwoju mechaniki, elektroniki i oprogramowania, które wspólnie stanowią fundament dzisiejszego przemysłu.

Michał Drozdowski, Grzegorz Miechowski, Przemysław Marszał

11 bit studios

11 bit studios to jedna z największych firm gamingowych w Polsce. Kapitalizacja firmy na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych to ponad 1 mld PLN. Powstała w 2009 roku, a wśród jej współzałożycieli byli Grzegorz Miechowski, Przemysław Marszał i Michał Drozdowski – każdy już wówczas był weteranem branży gier komputerowych. Wśród największych hitów studia są takie tytuły jak: This War of Mine, czy Frostpunk.
Przedsiębiorcy tworzą firmę globalną – sprzedaż poza Polską przekroczyła w ostatnich latach 98% przychodów ogółem. Strategia firmy zakłada prowadzenie kilku projektów jednocześnie, zamiast koncentrowania się tylko na jednym. Zdaniem przedsiębiorców pozwala to na utrzymanie dobrego kontaktu z rynkiem i społecznością graczy i przede wszystkim na lepszą dywersyfikację i stabilizację wyników finansowych. Spółka konsekwentnie trzyma się z dala od mainstreamu, a swoje gry określa jako „Indie Premium” – alternatywę dla największych hitów, która jednocześnie niesie ze sobą przesłanie.
11 bit studios jest także zaangażowanie społecznie. Firma wydała specjalny dodatek do swojego hitu This War of Mine, z którego całość zysku przeznacza na fundację War Child, która pomaga dziecięcym ofiarom wojen.

Nowy Biznes

Jakub Lachowski, Rafał Lachowski

Plantalux

Plantalux to rodzinna firma z Lubelszczyzny zajmująca się zaawansowaną technologią wspomagania wzrostu roślin w uprawach szklarniowych. Oferuje nie tylko lampy LED o różnym i zmiennym spektrum światła, które wspomagają proces fotosyntezy, lecz także własny, inteligentny system monitorowania, który umożliwia zarządzanie ilością światła emitowanego na każdą roślinę.
Bracia Rafał i Jakub Lachowscy nie boją się innowacji i ostatnio wprowadzili do swojej oferty komputer klimatyczny sterujący wszystkim czynnikami, które stymulują wzrost roślin. Głównym celem firmy jest dostarczanie narzędzi pozwalających na tańszą produkcję żywności przy maksymalizacji ich walorów smakowych i jakościowych.
Głównymi klientami są właściciele szklarni, a 90% przychodów spółki pochodzi z eksportu. Plantalux dostarcza swoje rozwiązania do 12 krajów na świecie.
Rafał i Jakub Lachowscy cały czas są głodni wiedzy, okres pandemii wykorzystali na skończenie podyplomowych studiów na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie (kierunek: rolnictwo). Na bieżąco obserwują światowe trendy, dlatego zdecydowali się poszerzyć swoje portfolio o konopie włókniste. Uprawy mają na celu pozyskanie kwiatostanów obfitych w kannabidiol (CBD) czy kannabigerol (CBG) wykorzystywanych w medycynie i w kosmetykach.

Eliza Trzmiel

Inter Group

Inter Group jest jedyną w Europie firmą produkującą wysokiej jakości pilniczki do paznokci, a także inne produkty niezbędne do zabiegów manicure. Początki firmy to salon kosmetyczny Elizy Trzmiel, potem hurtownia kosmetyczna w mieszkaniu przedsiębiorców, aż po produkcję pilniczków, najpierw w garażu, teraz w dwóch halach fabrycznych. W ciągu 5 lat firma stała się czołowym producentem artykułów ściernych do manicure i pedicure w Europie.
Aba Group jest pierwszą w Polsce firmą, która promowała stosowanie jednorazowych pilniczków. Jej celem jest szerzenie świadomości w salonach kosmetycznych i wśród klientów, o konieczności zachowania odpowiednich standardów higienicznych. Przedsiębiorcy szerzą tę wiedzę na branżowych spotkaniach oraz prowadzą kursy dla właścicieli salonów kosmetycznych.
Firma stale wprowadza nowe produkty, reaguje na konkurencję i światowe trendy. Przedsiębiorczynię motywuje tworzenie innowacyjnych rozwiązań w branży kosmetycznej, których wcześniej nie było w Polsce ani na świecie.

Dawid Leśniakiewicz, Piotr Pełka, Sebastian Langa, Radosław Kulesza

Giganci Programowania

Giganci Programowania to innowacyjny EdTech zajmujący się nauką programowania wśród dzieci i młodzieży, a jego misją jest rozwój kompetencji cyfrowych młodych ludzi, podnoszenie umiejętności informatycznych oraz nauka logicznego myślenia. Celem szkoły jest wykształcenie w uczniach cech, które pozwolą bez kompleksów funkcjonować w przyszłości na nowoczesnym rynku pracy. Szkoła dba również o wyrównywanie szans osób narażonych na wykluczenie – promuje edukację techniczną dla dziewczynek oraz rozwija działalność w mniejszych miejscowościach.
Szkołę powołało do życia w 2015 roku czterech absolwentów Politechniki Warszawskiej, którzy do dziś są bardzo zgranym zespołem i uczestniczą we wszystkich aspektach jej działalności i rozwoju. Są oni także autorami 3 książek o programowaniu dla dzieci.
Dziś Giganci Programowania funkcjonują w Polsce w ponad 60 własnych placówkach oraz 70 placówkach franczyzowych. Dodatkowo 2 lata temu rozpoczęli dynamiczny rozwój zagraniczny. W tym momencie działają poprzez placówki własne w Hiszpanii, Chile i Meksyku oraz placówki franczyzowe w Chorwacji, BiH oraz na Słowacji, a od 2022 roku również m.in. w Niemczech, Singapurze oraz Australii. Celem przedsiębiorców jest pozycja światowego leadera w nauce programowania dla dzieci i młodzieży.

Dawid Nidzworski

Eton Group

Holding Eton Group, którego liderem jest Dawid Nidzworski zrzesza innowacyjne start-upy, których głównym celem jest zwiększenie dostępu do szybkiej i możliwie taniej diagnostyki medycznej. W skład holdingu wchodzą m.in. Spółki GeneMe, UroScan czy WDTech.
Dawid Nidzworski jest także twórcą prywatnego instytutu badawczego – Instytut Biotechnologii i Medycyny Molekularnej, który prowadzi 12 projektów naukowo-badawczych o łącznej wartości ponad 28,8 mln EUR. W sumie przedsiębiorca nadzoruje realizację 20 projektów B+R.
Dawid Nidzworski jest aktywnym działaczem w środowisku naukowym i biznesowym, wspiera popularyzację nauki oraz transfer technologii. Jego misją jest rozwój polskiej branży biotechnologicznej i zwiększenia jej obecności na świecie.