Poznaj pozostałych finalistów 22. edycji

Produkcja i Usługi

Władysław Grochowski

Arche

Założona przez przedsiębiorcę firma Arche specjalizuje się w rewitalizacji zabytków i obiektów poprzemysłowych przekształcając je w wyjątkowe hotele. Wśród najważniejszych inwestycji są: Pałac i Folwark Łochów, Hotel Tobaco w Łodzi, Zamek w Janowie Podlaskim, Koszary Góra Kalwaria, Cukrownia Żnin czy Dwór Uphagena w Gdańsku. Dla Władysława Grochowskiego ochrona zabytków i aktywizacja lokalnych społeczności są ważniejsze niż finansowe efekty działalności. Dlatego inwestuje w obiekty znajdujące się w nieoczywistych lokalizacjach. Będąc wiernym swojemu motto „kochajmy zabytki, tak szybko odchodzą” stworzył sieć ponad 20 hoteli, które dają możliwość poznania lokalnej historii. Jest autorem inwestycyjnego Systemu Arche®, który daje inwestorom uczestnictwo w zyskach całego obiektu. Dla przedsiębiorcy ważna jest misja społeczna.
W hotelach otwiera sklepy z wyrobami miejscowych rzemieślników. Wspiera reintegrację wykluczonych grup społecznych współpracując z zakładami karnymi i dając więźniom możliwości rozwoju zawodowego. Razem z żoną założył Fundację Leny Grochowskiej, która pomaga osobom z niepełnosprawnościami, uchodźcom i osobom w kryzysie bezdomności.

Karolina Zajezierska, Michał Zajezierski

NOWEL

Firma NOWEL powstała w 1925 roku. Założył ją dziadek obecnej Prezeski Elżbiety Zajezierskiej. Dzisiaj jest wiodącą piekarnią w Polsce, produkującą 400 ton pieczywa dziennie. Współpracuje z największymi sieciami handlowymi na 30 rynkach świata. Jest firmą rodzinną a przejęcie sterów przez Elżbietę Zajezierską było kluczowym wydarzeniem z punktu widzenia losów firmy. Przekształciła NOWEL z małej lokalnej piekarni w duże przedsiębiorstwo B2B specjalizujące się w produkcji pieczywa do dopieku. W ramach sukcesji Karolina i Michał Zajezierscy – dzieci Prezeski – dołączyli do Zarządu firmy. Od wielu lat angażowali się w strategiczne obszary zarządzania tj. sprzedaż, eksport, rozwój technologii i finanse. Przewagą firmy jest elastyczność i odwaga we wdrażaniu na rynek pionierskich technologii i rozwiązań. Stały dialog z kontrahentami pozwala NOWEL na oferowanie pieczywa, które jest doskonale przyjmowane przez konsumentów. Dla zarządzających piekarnią kluczowa od zawsze była jakość produktów. Firma zrealizowała wielomilionowe inwestycje w rozwój technologiczny, budując ultranowoczesny zakład produkcyjny oraz centrum badawczo-rozwojowe.

Magdalena Kwiatkiewicz

YES Bizuteria

Przedsiębiorczyni firmę YES Biżuteria założyła razem z mężem i bratem. Na początku produkowała wyłącznie kolczyki stopniowo poszerzając ofertę. Dzisiaj to główny gracz na rynku biżuterii z ponad 200 sklepami w Polsce, Czechach i na Słowacji. Nadal jest firmą rodzinną, którą teraz kieruje syn przedsiębiorczyni. Magdalena Kwiatkiewicz budowała markę opierając się na takich wartościach jak: pasja, innowacyjność i wspieranie młodych artystów. YES od początku była firmą innowacyjną i wyznaczającą trendy. Przewagą konkurencyjną jest wyjątkowa jakość, design oraz personalizacja produktów. Firma współpracuje z największymi, internetowymi sieciami handlowymi, a także otworzyła własny sklep internetowy, by docierać do klientów poza Polską.
Magdalena Kwiatkiewicz jest zaangażowana w działania na rzecz równości kobiet. Fundacja „Jestem kobietą” wspiera działania mające na celu zmianę sytuacji kobiet w Polsce. W 2023 roku zainicjowała kampanię „Głosuję, Decyduję” promującą kobiety w wyborach parlamentarnych. Organizuje wystawy kobiecej sztuki – np. wystawa „Głos kobiet” podkreślała rolę kobiet w historii i obecnie. Firma wspiera Fundację Kosmos dla dziewczynek, a także osoby LGBTQ+.

Dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz

Adamed

Promotorka polskiej przedsiębiorczości poprzez współpracę nauki z biznesem oraz rozwoju gospodarki poprzez innowacje i ekspansję międzynarodową. Inicjatorka prac nad innowacjami w Polsce.
Przewodnicząca Rady Nadzorczej i Współwłaścicielka Adamed Pharma – rodzinnej firmy farmaceutyczno-biotechnologicznej ze 100% polskim kapitałem. Od 2001 Adamed przeznaczył 2,2 mld zł na inwestycje i B+R, oferuje produkty w kilkudziesięciu krajach, jest 100% udziałowcem Davipharm - firmy farmaceutycznej w Wietnamie.
Prezes Fundacji Adamed, której wiodącym programem od 2014 jest ADAMED SmartUP - dla najzdolniejszej młodzieży. Prowadzi także program „Wspierająca Szkoła” wspierający młode osoby w kryzysie psychicznym.
Posiada specjalizację I i II stopnia z chorób wewnętrznych oraz endokrynologii. Od 2013 członek Rady Nadzorczej Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. Od 2015 Wiceprezes Polskiej Rady Biznesu, należy do CorporateConnections™ Polska. W 2024 dołączyła do Rady Nadzorczej MCI Capital ASI S.A.
Współwłaścicielka i członek zarządu Adamed Technology – firmy, która inwestuje w nowe rozwiązania medyczne na wczesnym etapie rozwoju

Nowe Technologie / Innowacyjność

Patrycja Strzelecka

CashDirector

Współzałożycielka CashDirector S.A. – spółki fintech, która od 8 lat transformuje branżę księgową dla sektora MŚP.
Stworzone przez CashDirector innowacyjne rozwiązania księgowe i narzędzia finansowe dla mikro i małych firm są dostępne w ramach bankowości online w 6 z 8 największych polskich banków. Autorski system wykorzystuje zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji, autonomiczną kategoryzację semantyczną oraz silnik zarządzający złożonymi regułami.
Firma świadczy wsparte technologicznie usługi księgowe osiągając efekt skali, dzięki współpracy z bankami i partnerami korporacyjnymi. Eksperci CashDirector oferują przedsiębiorcom kompleksowe rozwiązanie BiznesKsięgowość, które obejmuje nie tylko rozliczenia podatkowe, ale również asystę w zarządzaniu finansami.
Obecnie CashDirector prowadzi projekty pilotażowe na trzech rynkach europejskich i w Stanach Zjednoczonych, planując dalszą ekspansję zagraniczną.
Patrycja Strzelecka współtworzyła zrzeszającą 3 tys. firm Ogólnopolską Sieć Certyfikowanych Biur Rachunkowych, która dwukrotnie zdobyła tytuł Marki Godnej Zaufania. Za swój sukces uważa tworzenie i popularyzację pionierskich standardów w branży księgowej dla MŚP.
Od ponad dekady aktywnie działa jako mentorka w ramach takich inicjatyw jak Sieć Przedsiębiorczych Kobiet, program Wise & Young oraz Leaders of Change. Jej misją jest wspieranie rozwoju młodych liderów i przedsiębiorców.

Lech Kaniuk

SunRoof

Doświadczony manager, seryjny przedsiębiorca i ekspert od skalowania biznesu. Przyspieszający zmiany w zakresie innowacji technologicznych i zrównoważonej energii.
Jako współzałożyciel i CEO SunRoof zapoczątkował rewolucję w rzeczywistości klimatycznej, wykorzystując przełomową technologię dachów solarnych do budowy największej w Europie wirtualnej elektrowni. SunRoof to jeden z najszybciej rozwijających się startupów, rozszerzający swoją działalność na kolejne rynki europejskie.
Uczestniczył także w transformacji rynku gastronomicznego, digitalizując setki tysięcy restauracji. Współtworzył OnlinePizza Norden AB i Pizzaportal.pl, które następnie zostały przejęte przez niemieckiego inwestora – Delivery Hero za kwotę 120 milionów złotych. Lech Kaniuk kontynuował przez 4 lata rozwój Delivery Hero, aż do wejścia spółki na niemiecką giełdę przy kapitalizacji ponad 5 mld euro.
Z powodzeniem inwestował i zarządzał wieloma spółkami technologicznymi, m.in. iTaxi, najpopularniejszą aplikacją do zamawiania taksówek w Polsce. Pełnił rolę Prezesa Zarządu odpowiadając za rozwój aplikacji w Polsce i ekspansję na rynki zagraniczne.
Sukcesy sprawiły, że Lech Kaniuk jest jedną z najbardziej znanych i cenionych osób na scenie startupowej w Polsce i Szwecji. Nagrodzony przez Brief Magazine jako top 50 najbardziej kreatywnych osób w polskim biznesie oraz doceniony przez Business Link nagrodą #BusinessGuru.
Lech jest autorem biznesowego bestsellera “Siła Pędu”. W najnowszej książce “Anioł w piekle” pokazuje, jak skutecznie pozyskiwać fundusze od inwestorów i jak zapewnić sobie niewyczerpalne źródło energii do realizacji swoich celów i marzeń.

Nowy Biznes

Mateusz Kowalczyk

Foodsi

Foodsi to polska aplikacja mobilna walcząca z marnowaniem jedzenia. Startup, założony w 2019 roku przez Mateusza Kowalczyka, łączy firmy generujące nadwyżki produkcji z użytkownikami, którzy mogą je kupić nawet 70% taniej. Aplikacja pomaga konsumentom realnie wpłynąć na środowisko, a przedsiębiorcom generować dodatkowy przychód, unikając jednocześnie strat z niesprzedanych produktów. Skalę marnowania jedzenia Mateusz dostrzegł, pracując w gastronomii podczas studiów. Postawił wszystko na jedną kartę i zdecydował, że zbuduje odpowiedzialny społecznie biznes. Po kilku latach od startu aplikację Foodsi pobrało prawie 2 miliony użytkowników, którzy uratowali ponad 5 milionów posiłków z niespełna 6000 biznesów korzystających z platformy. Mateusz Kowalczyk, który pełni również funkcję CEO Foodsi, jest zaangażowany w rozwój ekosystemu startupowego w Polsce. Promuje przedsiębiorczość, zachęca młodych ludzi do budowania własnych biznesów, a także aktywnie udziela się w środowiskach akademickich. Jego wielką pasją jest piłka nożna i gdy tylko ma chwilę, odwiedza kolejne europejskie stadiony.

Rafał Młodzki, Marcin Młodzki, Tomasz Młodzki

PhotoAiD

Trzech braci, którzy początkowo prowadzili platformę e-learningową. Potem zaczęli produkować fotobudki, najpierw do robienia zabawnych zdjęć, a później do zdjęć biometrycznych – mają niemal 200 takich urządzeń w Polsce. Dzisiaj PhotoAiD jest aplikacją do fotografii biometrycznej. Umożliwia wykonanie telefonem zdjęć do ponad 10 tys. rodzajów dokumentów, w tym paszportów, dowodów osobistych i prawa jazdy. Sztuczna inteligencja wykrywa twarz, kadruje obraz, zamienia tło i tak przekształca plik, by zdjęcie było zgodne z wymaganiami ustawowymi. Aplikacja jest obecna w ponad 150 krajach. W 2023 i 2024 r. firma znalazła się w rankingu dziennika Financial Times jako jedna z najszybciej rozwijających się w Europie. Z aplikacji korzysta kilkanaście milionów osób.
W ramach akcji „Kreuj obraz zawodowy” umożliwiali bezpłatne korzystanie z kreatora profesjonalnych zdjęć na potrzeby CV. Podobny program prowadzili w ramach aplikacji mObywatel, skierowany do urzędów gmin, seniorów oraz uczniów. A w 2022 roku, jako część akcji „PESEL dla Ukrainy”, wykonali 150 tys. zdjęć biometrycznych uchodźcom z Ukrainy.

Kacper Pupin, Grzegorz Gawroński

Redegate

Redegate.com to pierwszy i jedyny w Polsce portal typu „marketplace" umożliwiający współpracę zewnętrznych czołowych Ekspertów - doświadczonych Interim Managerów, Project Managerów i Specjalistów Branżowych pracujących jako niezależni freelancerzy najróżniejszych dyscyplin z firmami. Grzegorz Gawroński wspiera jej rozwój dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży produkcyjnej połączonemu z doradztwem z zakresu zarządzania operacyjnego, zaś Kacper Pupin to specjalista w dziedzinie transformacji cyfrowej. Redegate.com jest to ogólnodostępną bazą ekspertów wszystkich szczebli w sześciu obszarach doradztwa biznesowego, jakimi są: zarządzanie strategiczne, zarządzania operacyjne, transformacja cyfrowa, zasoby ludzkie, sprzedaż i marketing oraz finanse, która liczy już blisko 2500 osób. Portal łączy firmy poszukujące wsparcia do realizacji projektów biznesowych ze specjalistami dysponującymi odpowiednim doświadczeniem i wiedzą. Redegate.com gwarantuje pewność i szybkość realizacji projektów, a zgłaszające się do współpracy firmy otrzymują selekcję dedykowanych i dostępnych kandydatów już w max. 72 godziny. Za pośrednictwem portalu firmy i specjaliści w bardzo transparentny sposób mogą dopasować cele i zasady kooperacji oszczędzając czas i redukując koszty. Redegate zmienia sposób, w jaki firmy w Polsce pozyskują Ekspertów do współpracy, ograniczając do minimum ryzyko biznesowe. Platforma stanowi doskonałą alternatywę dla standardowych agencyjnych procesów rekrutacyjnych oraz dla współpracy z firmami doradczymi.