Poznaj pozostałych finalistów 17. edycji

Nowe Technologie / Innowacyjność

Bartosz Kubik

Ekoenergetyka-Polska

Bartosz Kubik jest założycielem spółki produkującej stacje szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych. Jego rozwiązania zasilają transport elektryczny w 60 miastach w 11 krajach. Firma jako jedna z pierwszych opracowała systemy szybkiego ładowania autobusów elektrycznych i dzisiaj ma ponad 90% udziałów w polskim rynku oraz ok. 40% udziałów w rynku europejskim. Bartosz Kubik konsekwentnie realizuje wizję rozwoju kompleksowej elektromobilności w Europie, wprowadzając innowacyjne technologie do budowy i serwisowania stacji ładowania, monitorowania i zarządzania systemami oraz wykorzystywania technologii wodorowej. Ekoenergetyka-Polska inwestuje w B+R i oferuje innowacyjne produkty, np. ładowarki matrycowe, które inteligentnie rozdzielają moc pomiędzy poszczególnymi pojazdami. Bartosz Kubik angażuje się w prace międzynarodowych organizacji działających na rynku elektromobilności oraz transportu miejskiego. Inspiruje, motywuje i podejmuje realne działania prowadzące do rozwoju branży.

Piotr Wojciechowski

Grupa WB

Grupa WB jest największą w Polsce prywatną firmą, zajmującą się technologiami wojskowymi. Projektuje zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie, a jej filozofią jest tworzenie unikalnych rozwiązań technicznych w oparciu o własną myśl technologiczną. Grupa zatrudnia ponad 1200 osób na całym świecie, z czego ponad połowa to kadra inżynierska i pracownicy ośrodków B+R. WB Electronics jest główną spółką Grupy WB, zajmuje się elektroniką – systemami łączności i dowodzenia. Przełomowym momentem w działalności firmy były wygrane przetargi na dostawę systemu FONET dla szwedzkiej i amerykańskiej armii. Dzięki WB Electronics, Polska zyskała status kraju, który eksportuje kompletne i nowatorskie systemy wojskowe. Firma skupia się na ekspansji zagranicznej, jest już obecna w obu Amerykach, na Bliskim Wschodzie oraz w Azji Południowo-Wschodniej.
Dla Piotra Wojciechowskiego najważniejsze w prowadzeniu firmy są rzetelność, profesjonalizm i pełna świadomość podejmowanych decyzji technicznych, osobowych i finansowych. Pozwala to budować trwałe fundamenty rozwoju i skuteczności działania firmy.

Nowy Biznes

Łukasz Skłodowski, Grzegorz Ciwoniuk

Elastic Cloud Solutions

Elastic Cloud Solutions stworzyła workai - nagradzaną i docenianą przez międzynarodowych ekspertów platformę Digital Employee Experience. Jest to zestaw narzędzi usprawniających komunikację wewnętrzną, zarządzanie wiedzą i budujące zaangażowanie pracowników. W praktyce platforma pełni rolę wirtualnego asystenta pracownika, który pomaga załatwić wszelkie sprawy w firmie, przy wsparciu sztucznej inteligencji oraz urządzeń mobilnych. Ambicją założycieli jest dołączenie do grona największych rozwiązań Enterprise SaaS. Firma chce być postrzegana jako innowacyjny dostawca oprogramowania, łatwego do wdrożenia, nowoczesnego i dostępnego dla każdego pracownika. Elastic Cloud Solutions działa na globalnym rynku o łącznej wartości ponad 20 miliardów USD i z 500 milionami użytkowników. Firma stale rozwija swój produkt, dodając kolejne moduły przydatne w codziennej pracy biurowej. Misją firmy jest „Go Global, Respect Local” – przedsiębiorcy rozwijają biznes na globalną skalę, ale nie zapominają o swoim wkładzie w rozwój rynku lokalnego.

Mateusz Juszczak, Radosław Nowosielski, Mateusz Rulewicz

Laparo

Firma działa od 2016 roku i specjalizuje się w produkcji symulatorów medycznych, przede wszystkim urządzeń do treningu laparoskopowego dla studentów medycyny oraz lekarzy. Na początku swojej działalności przedsiębiorcy stworzyli prosty trenażer do użytku domowego - Laparo Aspire, który przyniósł firmie rozpoznawalność w środowisku medycznym. Następnie powstał produkt dedykowany szpitalom – Laparo Advance. Momentem przełomowym w historii firmy było wprowadzenie Laparo Analytic – najbardziej zaawansowanego oraz unikalnego rozwiązania. Obecnie trenażery Laparo sprzedawane są w 80 krajach, a w planach jest budowa sieci dystrybucji oraz otwarcie zagranicznego oddziału firmy. Celem przedsiębiorców jest również wprowadzenie nowych trenażerów np. do artroskopii. Niebawem do sprzedaży trafić ma również symulator wykorzystujący VR. Tym co daje przedsiębiorcom najwięcej energii i satysfakcji, jest informacja z rynku, że ich produkty są potrzebne i przyczyniają się do rozwoju chirurgii na świecie.

Damian Strzelczyk, Tomasz Jabłoński

Tutlo

Tutlo to innowacyjna platforma do nauki języka angielskiego, działająca od 2016 roku. Jej wyróżnikiem jest możliwość uczenia się z dowolnego miejsca na świecie, bez wcześniejszego umawiania się. Wystarczy zalogować się na platformę i połączyć z jednym z 300 native speakerów m.in. z UK, Australii, USA czy Kanady. Lekcje, wykorzystujące metodę immersji, odbywają się w formule 1:1 i nastawione są na przełamanie bariery w mówieniu.

Firma jest czołowym graczem na rynku szkół językowych online. Kursy sprzedawane są przez Internet i w 9 stacjonarnych salonach. Z platformy korzysta już ponad 7000 użytkowników, a 200 firm oferuje ją jako benefit pracowniczy.
Przedsiębiorcy skupiają się na rozwoju technologicznym platformy, ponieważ ich celem jest prowadzenie szkoły oferującej najwyższą jakość nauczania. Mogą to zrealizować dzięki zaangażowanym i utalentowanym pracownikom i to właśnie zbudowanie dobrego zespołu uznają za jeden z najważniejszy czynników osiągnięcia sukcesu firmy.

Produkcja i Usługi

Andrzej Kuczyński, Adam Kuczyński

Transfer Multisort Elektronik

Spółka zajmuje się sprzedażą komponentów elektronicznych i jest jednym z największych podmiotów działających w branży handlu elektroniką. W portfolio ma ponad 250 000 produktów, które trafiają do ponad 140 krajów. TME osiągnęła sukces dzięki starannie wypracowanemu łańcuchowi dostaw, a także szerokiemu wachlarzowi oferowanych produktów. Wszystkie produkty są dostarczane w ciągu 24 godzin w Europie i 48 godzin poza Europą. Dziennie firma wysyła około 5 000 paczek. Centrum logistyczne zlokalizowane jest w Polsce, ale spółka posiada biura sprzedaży w wielu krajach. Przedsiębiorcy w pełni zautomatyzowali magazyn i wyposażyli go w inteligentne urządzenia. Pracują też nad budową robotów, które mają jeszcze bardziej przyspieszyć proces logistyczny.
Adam i Andrzej Kuczyńscy to przedstawiciele dwóch pokoleń, tworzących firmę i biorących aktywny udział w jej rozwoju. Zarówno w życiu, jak biznesie, kierują się wspólnymi wartościami.

Artur Rytel

Green Holding

Artur Rytel z niedużego rodzinnego biznesu stworzył Green Holding, prężnie działającą Grupę spółek, specjalizujących się w nowoczesnych uprawach warzyw, ich przetwórstwie oraz w logistyce chłodniczej. Jest pomysłodawcą marki Fit&Easy, brandowego lidera w swojej kategorii. W rozwoju biznesu najważniejszy dla niego to jasno wytyczony cel i konsekwencja w jego realizacji. W działalności biznesowej podejmuje skalkulowane ryzyko. Sięga po rozwiązania niestandardowe, stawia na najnowsze technologie. Charakteryzuje go pasja i energia, którą zaraża innych. Ma umiejętność dobierania współpracowników-ekspertów, którym deleguje zarządzanie spółkami. Dzięki temu sam skupia się na projektach strategicznych i dalszym rozwoju biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej. Przedsiębiorca angażuje się w działania CSR i charytatywne. Zainicjował społeczny projekt edukacyjny „Zielona Kraina” promujący warzywa w codziennej diecie dzieci. Jest Członkiem Fundacji Ronalda McDonalda oraz wspiera wiele inicjatyw lokalnych.

Joanna i Piotr Dębiccy

Formika

Formika to jeden z wiodących w Europie producentów opakowań giętkich dla przemysłu spożywczego, farmaceutycznego oraz kosmetycznego. Formika dostarcza swoje produkty na 4 kontynenty i do ponad 40 krajów świata. Powstała w 1978 r., ale Joanna i Piotr Dębiccy przejęli zarządzanie w rodzinnej firmie w połowie 2006 r. Kontynuowali wizję założyciela, a w 2014 r. uruchomili jeden z najnowocześniejszych i najczystszych zakładów produkcyjnych w Europie. Po przekroczeniu 5 miliardów opakowań produkowanych rocznie, w 2019 wybudowano kolejny zakład produkcji innowacyjnych tub dla przemysłu kosmetycznego. Okres ostatnich 13 lat przyniósł wzrost obrotów firmy o średnio 20% rocznie.
Joanna i Piotr Dębiccy za największą przewagę konkurencyjną Formiki uważają jej kulturę organizacyjną opartą na 3 filarach: szacunku, zaufaniu i odpowiedzialności.
W 2014 roku Joanna i Piotr Dębiccy powołali do życia Fundację Formika Dzieciom, która pomaga dzieciom i ich rodzinom w trudnej sytuacji materialnej.

Dorota Jarodzka-Śródka

Archicom

Dorota Jarodzka-Śródka przekształciła architektoniczne biuro projektowe w prężnie działającą firmę deweloperską, której portfolio obejmuje osiedla mieszkaniowe, budynki użyteczności publicznej, renowację zabytków oraz budynki biurowe. Jako projektant zawsze myśli o przestrzeni wieloaspektowo: od urbanistyki, poprzez architekturę, estetykę otoczenia, aż po genius loci danego miejsca. W centrum zainteresowania zawsze stawia człowieka i jego potrzeby. W trakcie realizacji projektów bierze pod uwagę nie tylko czynniki ekonomiczne, ale także wykorzystanie naturalnego potencjału danego terenu – m.in. walorów najbliższego otoczenia. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i pogłębionym analizom rozwoju miast, Archicom przewiduje kierunki rozwoju mieszkalnictwa, co pozwala spółce na kupowanie gruntów z dużym wyprzedzeniem. Dywersyfikacja działalności oraz doświadczenie nie tylko w branży projektowej, ale i wykonawczej pozwala na wypracowanie efektywnych i innowacyjnych rozwiązań.

Jakub Swadźba

Diagnostyka

Jakub Swadźba stworzył największą w Polsce sieć laboratoriów medycznych. Firma zatrudnia ponad 7,5 tys. pracowników, ma 172 laboratoria i ponad 1000 punktów pobrań. Rocznie wykonuje ponad 60 milionów badań i oferuje 3000 testów, które dają pacjentom dostęp do najnowszych osiągnięć współczesnej medycyny. Profesor dr hab. n. med. Jakub Swadźba jest także kierownikiem Katedry Medycyny Laboratoryjnej w Krakowie. Prowadzi konsultacje medyczne w dziedzinie zaburzeń autoimmunologii. W swojej działalności koncentruje się szczególnie na zagadnieniach związanych z innowacjami w diagnostyce laboratoryjnej, genetyce i histopatologii, wspiera start-upy działające na polu cyfryzacji usług medycznych. „Więcej niż wynik” – to misja przedsiębiorcy w dążeniu do sukcesu firmy, która sięga także poza lokalne rynki. Spółka aktywnie poszukuje możliwości ekspansji zagranicznej, w bieżącym roku rozpoczęła działalność na Białorusi, w Rumunii i na Sri Lance.