Rusza 18. edycja konkursu EY Przedsiębiorca Roku.

20 July 2020
  • Udostępnij

Dr Kiran Mazumdar-Shaw z Indii...

EY Przedsiębiorca Roku 2020 -...

20 lipca rozpoczęła się 18. edycja konkursu EY Przedsiębiorca Roku. Zgłoszenia będą przyjmowane do 18 września. Niezależne jury, złożone przede wszystkim ze zwycięzców poprzednich edycji konkursu, wybierze laureatów w trzech kategoriach: Produkcja i Usługi, Nowe Technologie / Innowacyjność oraz Nowy Biznes. Spośród zwycięzców poszczególnych kategorii zostanie wybrany zdobywca głównego tytułu Przedsiębiorca Roku 2020. Będzie on reprezentował Polskę i konkurował z przedsiębiorcami z blisko 60. państw świata w międzynarodowym finale EY World Entrepreneur Of The Year w Monte Carlo. Udział w konkursie jest bezpłatny, a jego rozstrzygnięcie nastąpi w marcu 2021 r. podczas uroczystej Gali Finałowej.

Konkurs EY Przedsiębiorca Roku to jedyne wydarzenie o takiej skali w Polsce, ponieważ zwycięzca  reprezentuje nasz kraj w światowym finale EY World Entrepreneur Of The Year w Monte Carlo.  Kryteria oceny kandydatów są takie same we wszystkich, prawie 60 krajach, w których odbywa się konkurs i dają przedsiębiorcom równe szanse w rywalizacji o zwycięstwo w światowym finale. Dzięki  ponad 30-letniej historii konkursu, tytuł EY Przedsiębiorcy Roku jest dobrze rozpoznawalny na całym świecie, co czyni go niepowtarzalnym certyfikatem jakości.

  1. edycja konkursu EY Przedsiębiorca Roku startuje w wyjątkowych okolicznościach. Świat za oknem jest zdecydowanie inny niż w roku ubiegłym i co więcej zmienia się coraz szybciej. Skuteczne do tej pory modele biznesowe znikają i na ich miejsce powstają nowe. Przewidzenie kierunku tych zmian to największe wyzwanie, z którym muszą zmagać się wszyscy prowadzący biznes. Doskonałym przykładem jest Artur Rytel, Prezes Zarządu Green Holding – ubiegłoroczny zwycięzca konkursu. Nie tylko nie przerwał rozpoczętych inwestycji, ale dodatkowo zaangażował się w pomoc finansową dla okolicznych szpitali i lokalnej społeczności walczącej ze skutkami epidemii COVID-19 – powiedział Jacek Kędzior Partner Zarządzający EY Polska i Regionem CESA. Na szczęście wśród polskich przedsiębiorców nie brakuje liderów, którzy nie boją się kreślić śmiałych wizji i widzą swoją szansę tam, gdzie większość widzi problemy. Co więcej, są coraz częściej zaangażowani w życie społeczności, gdzie działają. Konkurs EY Przedsiębiorca roku jest właśnie po to, aby tych przedsiębiorców znaleźć i wesprzeć – dodał Jacek Kędzior.    

Zasady konkursu:

W konkursie mogą wziąć udział właściciele, współwłaściciele, oraz członkowie rodzin zarządzający firmami, które dzięki wytwarzanym produktom, czy oferowanym usługom są wiodącymi podmiotami w Polsce lub ambasadorami naszego kraju na rynkach zagranicznych. Przedsiębiorcy mogą aplikować do jednej z trzech kategorii: Produkcja i Usługi, Nowe Technologie/Innowacyjność oraz Nowy Biznes. Zwycięzca jednej z kategorii otrzyma tytuł Przedsiębiorcy Roku.

Do kategorii Produkcja i Usługi mogą zgłaszać się przedsiębiorcy zarządzający firmami produkcyjnymi lub usługowymi, funkcjonującymi od przynajmniej pięciu lat, których przychody ze sprzedaży przekraczają 20 mln zł. Kategoria Nowe Technologie / Innowacyjność przeznaczona jest dla przedsiębiorców, których firmy specjalizują się w nowoczesnych rozwiązaniach lub w obszarach, w których innowacyjne zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala wyprzedzić inne firmy na danym rynku. Kandydaci startujący w tej kategorii muszą prowadzić firmę przynajmniej od dwóch lat, a ich przychody ze sprzedaży powinny przekraczać 5 mln zł. Natomiast w kategorii Nowy Biznes mogą startować twórcy młodych firm, które działają od dwóch do pięciu lat.

Udział w konkursie na każdym etapie jest bezpłatny, a zgłoszenie odbywa się za pomocą formularza aplikacyjnego na stronie www.przedsiebiorcaroku.pl.

Konkurs EY Przedsiębiorca Roku wchodzi w pełnoletniość! Już po raz 18 przedstawiciele EY będą rozmawiać z przedsiębiorcami o ich firmach, oferowanych produktach i usługach, pomyśle na bieżące wyzwania i dalszy rozwój. Przygotujemy dla Jury Konkursu raporty, które nie będą koncentrować się wyłącznie na danych finansowych z arkusza kalkulacyjnego. Szukamy bowiem osobowości, charyzmatycznego przedsiębiorcy, a więc człowieka, nie tylko jego firmy. Poszukujemy osób z pasją, którzy w swojej branży wytyczają nowe ścieżki i dla których zysk, szczególnie w trudnych gospodarczo czasach, jest środkiem do celu, jakim jest tworzenie wartości dla pracowników, konsumentów, lokalnych społeczności. I po tych siedemnastu latach dialogu z polskimi przedsiębiorcami, wiemy, że niezależnie od burzliwych czasów i od sektora, w którym firma działa, znajdziemy ludzi, którzy nie podążają utartą ścieżką, tylko idą własną, niepowtarzalną drogą do sukcesu. Tę właśnie drogę będziemy starali się zrozumieć i ukazać Jury Konkursu – powiedział Marek Jarocki, audytor konkursu, Partner EY.

Niezależne jury polskiej edycji konkursu EY Przedsiębiorca roku, w skład którego wchodzą zwycięzcy poprzednich edycji oraz wybitne osobistości polskiego biznesu, ocenia kandydatów według takich kryteriów jak: przedsiębiorczość, strategia firmy i jej wyniki finansowe, innowacyjność oraz działalność międzynarodowa. Jurorzy przyjrzą się również czynnikom pozaekonomicznym, do których należą m.in. relacje przedsiębiorcy z pracownikami czy zaangażowanie na rzecz rozwoju lokalnej społeczności.

Przez 17 lat trwania konkursu jury wyłoniło już łącznie 219 finalistów. Pracownicy EY spotykają się ze wszystkimi kandydatami i prowadzą z nimi pogłębiony wywiad na temat historii powstania i funkcjonowania ich firm oraz wizji ich rozwoju, tak, by przedstawić jury możliwie najbardziej szczegółowe, rzetelne i obiektywne informacje. W ubiegłorocznej polskiej edycji konkursu w cały program zaangażowanych było 150 pracowników EY, którzy poświęcili łącznie około 400 godzin na spotkania z kandydatami. Weryfikacja danych w nadesłanych aplikacjach zajęła organizatorom ponad 300 godzin.

Kalendarium

10 czerwca 2021

międzynarodowy finał EY World Entrepreneur Of The Year z Igorem Klają - Przedsiębiorcą Roku 2020

30 czerwca 2021

upływa termin składania zgłoszeń do konkursu

22 listopada 2021

obrady Jury i ogłoszenie listy finalistów

czerwiec 2022

międzynarodowy finał konkursu w Monte Carlo

maj-czerwiec 2021

zgłoszenia do konkursu

lipiec-sierpień 2021

spotkania ewaluacyjne z kandydatami

4 marca 2022

Gala Finałowa konkursu

Materiały do pobrania