Poprzednie edycje

Adam Krzanowski

GRUPA NOWY STYL

Przedsiębiorca Roku 2014

Zwycięzca w kategorii Produkcja i Usługi

Prezes Zarządu i współzałożyciel Grupy Nowy Styl - czwartego największego producenta krzeseł i mebli biurowych w Europie a za razem jednej z najprężniej rozwijających się firm meblarskich w Polsce i na świecie. Grupa Nowy Styl proponuje swoim klientom kompleksowe rozwiązania aranżacyjne miejsc pracy i wypoczynku. W jej portfolio znajduje się 6 marek produktowych oferujących meble biurowe, fotele i sofy, siedziska stadionowe, teatralne i audytoryjne, a także podłogi drewniane. Ponad 85% sprzedaży firmy trafia na rynek eksportowy do niemal 100 krajów na całym świecie, natomiast przychody ze sprzedaży sięgają 1 167 mln PLN.

Jury konkursu nagrodziło zwycięzcę tytułem Przedsiębiorcy Roku „za stworzenie przedsiębiorstwa 'kompletnego', które z sukcesem konkuruje na światowych rynkach utrzymując się w czołówce kluczowych graczy.”

Adam Krzanowski z Grupy Nowy Styl został także laureatem w kategorii Produkcja i Usługi. Jury przyznało tytuł zwycięzcy „za stworzenie modelu biznesowego, który skutecznie połączył produkcję i usługi plasując firmę w czołówce producentów krzeseł i mebli biurowych w Europie i pozwolił na wyznaczanie nowych trendów w zakresie kompleksowych rozwiązań aranżacyjnych miejsc pracy i wypoczynku.”

Marcin Beme

AUDIOTEKA

Zwycięzca w kategorii Nowe Technologie / Innowacyjność

Twórca Audioteki - serwisu oraz aplikacji mobilnej do słuchania audiobooków. Audioteka działa obecnie w 9 językach i 23 krajach z agresywnym planem dalszego międzynarodowego rozwoju. Aplikacje Audioteki są zainstalowane na ponad 2,5 milionach smartfonów, tabletów i samochodów na całym świecie. Firma oferuje swoje aplikacje i audiobooki klientom indywidualnym (b2c) oraz wielkim koncernom (b2b), które dodają aplikację i audiobooki Audioteki do swoich produktów - telefonów czy też samochodów. Celem firmy jest bycie światowym liderem na rynku audiobooków nieanglojęzycznych.

Po raz pierwszy w historii kategorii Nowe Technologie / Innowacyjność nagroda została przyznana „za nowatorskie połączenie technologii i kultury.”

Tomasz Kułakowski

CODILIME

Zwycięzca w kategorii Nowy Biznes

Współzałożyciel i Prezes Zarządu firmy zatrudniającej najlepszych polskich programistów – zwycięzców i laureatów międzynarodowych konkursów informatycznych. CodiLime rozwija i wdraża u klientów własny produkt z zakresu uczenia maszynowego i analizy danych, dostarcza narzędzie typu business intelligence (Dealavo.com), a także świadczy usługi z zakresu budowy i zarządzania rozległymi sieciami komputerowymi oraz bezpieczeństwa sieci. Ponad 90% przychodów CodiLime pochodzi od klientów z Doliny Krzemowej w USA oraz Japonii. Po nieco ponad dwóch latach działalności firma zatrudnia 80 osób.

Nagroda została przyznana „za zbudowanie przedsiębiorstwa, które promuje geniusz polskich informatyków na arenie międzynarodowej.”

Monika Siecińska-Jaworowska

SUEMPOL

Nagroda specjalna

Suempol to jedna z największych na świecie firm przetwórstwa łososia. Jest to rodzinna firma eksportująca 80% swojej produkcji. Poza łososiem firma przetwarza także pstrąga i halibuta, jednak najważniejszym produktem jest łosoś - wędzony zarówno na gorąco jak i na zimno, marynowany oraz świeży. Grupa Suempol zatrudnia ponad 1200 osób, oprócz fabryki w Bielsku Podlaskim posiada także fabryki w Niemczech i we Francji. Firmę założyli Urszula i Edward Siecińscy, a ich sukcesorką została córka, która z firmy z niewielkiej miejscowości na Podlasiu stworzyła międzynarodowe przedsiębiorstwo współpracujące z największymi sieciami handlowymi w Europie.

Nagroda specjalna została przyznana „za zbudowanie – w oparciu o przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycje i wartości – nowoczesnej firmy rodzinnej o międzynarodowym rozmachu, stanowiącej wzór dla wielu polskich przedsiębiorstw.”

Michał Kornacki

INTERNET MEDIA SERVICES

Nagroda specjalna

Architekt powstania spółki IMS S.A. Grupa IMS jest międzynarodowym dostawcą wyspecjalizowanych usług z zakresu marketingu sensorycznego w miejscu sprzedaży. Nowoczesne rozwiązania oferowane przez grupę pozwoliły jej osiągnąć pozycję lidera na rynku polskim, jak również rozpocząć rozwój oferty na innych rynkach europejskich. Spółka została dwukrotnie nagrodzona tytułem "Lider Przedsiębiorczości Roku" nadawanym corocznie przez Fundację Małych i Średnich Przedsiębiorstw firmom wyróżniającym się innowacyjnością, konkurencyjnością oraz dynamiką rozwoju. 20 października 2014 roku zadebiutowała na głównym parkiecie GPW.

Nagroda specjalna została przyznana „za innowacyjne podejście do tradycyjnych doznań i procesów zakupowych i osiągnięcie pozycji lidera w segmencie marketingu sensorycznego w Polsce.”

W finale konkursu znaleźli się także następujący przedsiębiorcy:

Krzysztof Biedrzycki, Tomasz Biedrzycki

CANPOL

Produkcja i Usługi

Założyciele jednej z wiodących w Europie firm produkujących akcesoria dla niemowląt i małych dzieci. Spółka założona w 1990 roku – kreuje, produkuje oraz dystrybuuje dwie marki własne: Canpol babies oraz LOVI. Canpol babies oferuje ponad 600 produktów w zakresie karmienia, opieki, pielęgnacji, zabawy i bezpieczeństwa, sprzedawanych w ponad 50 krajach. LOVI - marka premium, tworzy innowacyjne produkty dla mam karmiących piersią oraz produkty do alternatywnego karmienia i uspokajania. Sprzedaż na rynkach eksportowych stanowi około 60% przychodów spółki. Głównym celem na najbliższe lata jest doskonalenie produkcji, wzrost sprzedaży na istniejących rynkach i rozwój nowych rynków dla obu marek.

Grzegorz Błażewicz

BENHAUER

Nowy Biznes

Prezes i założyciel firmy, która stworzyła jeden z 11 największych na świecie systemów do automatyzacji marketingu według Datanyze Universe. Rozwiązania technologiczne SALESmanago są przystosowane do przetwarzania Big Data. Korzysta z nich ponad 1000 firm w 25 krajach. SALESmanago umożliwia monitorowanie i analizowanie zachowań klientów w sieci i budowanie ich profilu behawioralnego w oparciu o Digital Body Language. Zebrane dane pozwalają na tworzenie spersonalizowanej komunikacji z indywidualnie dopasowanymi treściami, momentem i sposobem komunikacji.

Szymon Grabowski

GETRESPONSE

Nowe Technologie / Innowacyjność

Założyciel jednej z najszybciej rosnących firm w USA wg Inc.com. Produkty GetResponse kierowane są głównie do małych i średnich firm. GetResponse, dostępny w 18 wersjach językowych, to narządzie do marketingu e-mailowego; PayLane jest narzędziem do obsługi płatności online; a ClickMeeting to platforma do spotkań i webinarów on-line. Eksport to prawie 98% przychodów firmy. Najważniejszą cechą wszystkich produktów jest ich intuicyjność i łatwość w obsłudze.

Krzysztof Grządziel

GUALA CLOSURES DGS POLAND

Produkcja i Usługi

Założyciel największej na świecie firmy produkującej zakrętki dla przemysłu spirytusowego, winiarskiego, spożywczego i farmaceutycznego. DGS to potentat branży na rynku polskim. 75% przychodów pochodzi z eksportu, a firma pracuje dla wszystkich światowych producentów alkoholowych. W 2005 roku sprzedał większość udziałów firmy i założył fundację Samotna Mama. Od 2010 roku jest właścicielem Uzdrowiska „Wieniec Zdrój”, które rozbudowuje. Rozpoczął produkcję wody mineralnej „Selenka”, która zawiera selen. W 2011 roku odkupił część udziałów DGS i wrócił na stanowisko Prezesa Zarządu spółki.

Igor Klaja

OTCF

Produkcja i Usługi

Twórca największej w Europie Środkowo-Wschodniej firmy projektującej i produkującej odzież sportową, a prywatnie entuzjasta sportu i aktywnego trybu życia. Od 2010 roku marka 4F ubiera polskich Olimpijczyków. Na stałe współpracuje także z Polskim Związkiem Narciarskim, Lekkiej Atletyki, Biathlonu oraz Łyżwiarstwa Szybkiego. OTCF to cztery marki: najbardziej znana czyli 4F, 4Faces - ekskluzywne salony multibrandowe z odzieżą oraz sprzętem sportowym, Outhorn - codzienna odzież sportowa oraz Tutto Bene - specjalizująca się w produktach do domu. OTCF rozwija się w tempie 30-40% rocznie i jest u progu ekspansji na rynki zagraniczne.

Krzysztof Pruszyński

PRUSZYŃSKI

Produkcja i Usługi

Największy polski producent stalowych pokryć dachowych i elewacyjnych. Jedna czwarta produkcji jest eksportowana, a połowa klientów to duże firmy budowlane. Firma ma już prawie 30 lat, ale dopiero po 1989 roku całkowicie przestawiła się na branżę budowlaną. Obecnie oferuje bardzo szeroką gamę produktów budowlanych i wykończeniowych, takich jak materiały do krycia dachów, okna, systemy rynnowe, materiały do budowy i zabudowy ścian, panele aluminiowe, sufity oraz akcesoria do systemów gipsowo-kartonowych.

Jakub Skałbania

NETWISE

Nowe Technologie / Innowacyjność

Światowy ekspert w dziedzinie oprogramowania CRM i założyciel firmy będącej liderem wdrożeń systemów CRM, opartych na Microsoft Dynamics w Europie Środkowej. Prawie połowę przychodów generuje eksport usług, w tym projekty realizowane globalnie (1 projekt prowadzony w 32 krajach). Jego innowacyjność to nie tylko rozwiązania technologiczne, ale także unikalne podejście do klientów i wdrożeń CRM – pozwalające ukończyć każdy projekt z sukcesem. Jego celem jest stworzenie z Netwise marki globalnej.

Wojciech Wolny

LGBS

Nowe Technologie / Innowacyjność

Twórca firmy IT, a także jedynej w Polsce federacji spółek z tej branży. Kierowany przez niego LGBS zajmuje się zarówno tworzeniem własnego oprogramowania, jak i dostosowaniem do potrzeb klientów i wdrożeniami oprogramowania wielkich koncernów. Oferta usług obejmuje: outsourcing produkcji i utrzymania aplikacji, body leasing, pracę w modelu offshore, a także projekty „pod klucz”, oraz projekty wdrożeniowe i konsultingowe. LGBS ma swoją firmę w USA, a eksport to 1/3 sprzedaży. Firma prowadzi około 100 projektów dla klientów w 14 krajach.

Zenon Ziaja

ZIAJA

Produkcja i Usługi

Doświadczony farmaceuta i założyciel firmy ZIAJA. Misją firmy jest troska o zdrowie i samopoczucie Klientów, co realizuje oferując kosmetyki pielęgnacyjne oraz preparaty lecznicze, które łączą sprawdzone naukowo, naturalne składniki oraz nowoczesne technologie. Oferta firmy obejmuje ponad 1000 produktów, a wysoką pozycję marki potwierdzają czołowe miejsca w rankingach sprzedaży. Do strategicznych celów firma zalicza m.in. rozwój bazy badawczo-naukowej oraz dalszy rozwój sprzedaży eksportowej.