Poprzednie edycje

Ewald Raben

GRUPA RABEN

Przedsiębiorca Roku 2012

Zwycięzca w kategorii Usługi

Jury nagrodziło zwycięzcę „za przedsiębiorczość, wizję i pasję oraz za skuteczne zarządzanie - z europejskiej centrali w Gądkach pod Poznaniem – firmą zajmującą pozycję lidera usług logistycznych w Polsce i za granicą".

Ewald Raben, Prezes Zarządu Grupy Raben, w 2003 roku przeniósł centralę firmy z Holandii do Poznania. Rodzinne przedsiębiorstwo stało się jednym z największych operatorów logistycznych w Europie, oferującym bardzo szeroki zakres usług. Poza Polską i Holandią, Grupa Raben działa obecnie i rozwija się na rynkach: czeskim, estońskim, niemieckim, węgierskim, łotewskim, litewskim, słowackim i ukraińskim. Firma zarządza flotą ponad 5,5 tys. pojazdów i zatrudnia ok. 8000 pracowników.

Jury konkursu EY Przedsiębiorca Roku przyznało Ewaldowi Raben także zwycięstwo w kategorii Usługi – „za zbudowanie sieci logistycznej obsługującej prawie całą Europę, której nadrzędne wartości to pasja, orientacja na klienta, profesjonalizm i wiarygodność.”

Tomasz Zaboklicki

PESA Bydgoszcz SA

Zwycięzca w kategorii Produkcja

Tomasz Zaboklicki jest Prezesem Zarządu największej polskiej firmy produkującej, modernizującej i remontującej pojazdy szynowe. Wcześniej współautor jednego z najbardziej udanych procesów przekształceń w polskiej gospodarce: od państwowych, związanych z PKP, Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego (ZNTK) wyłącznie naprawiających pojazdy - do spółki akcyjnej, która dziś zatrudnia 3700 osób. Tabor produkowany w PESA obecny jest w całej Polsce, a także we Włoszech, na Węgrzech, Litwie, Ukrainie, Białorusi, w Rosji, Rumunii, Czechach i Kazachstanie.

Nagroda przyznana została „za stworzenie nowoczesnego, innowacyjnego oraz zaawansowanego technologicznie przedsiębiorstwa - lidera wśród polskich i europejskich producentów pojazdów szynowych.”

Jury konkursu przyznało również nagrodę specjalną dla Tomasza Zaboklickiego oraz załogi PESA Bydgoszcz SA „za wzorowe przeprowadzenie przemysłowej i finansowej restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego.”

Konrad Grzeszczyk, Michał Ziomek

SORTER

Zwycięzca w kategorii Nowy Biznes

Założyciele pierwszej w Polsce i Europie Wschodniej firmy produkującej maszyny i urządzenia służące do sortowania owoców i warzyw. W zakres działalności firmy wchodzi projektowanie, wykonawstwo oraz serwis nowoczesnych linii technologicznych.

Nagroda przyznana została „za wdrożenie nowatorskich rozwiązań dla tradycyjnych gałęzi polskiego przemysłu oraz za pasję i nieprzeciętną skuteczność w dążeniu do wyznaczonych celów.”

Konrad Pankiewicz

Grupa ADV SA (obecnie grupa SMT)

Nagroda specjalna

Konrad Pankiewicz jest współzałożycielem i Prezesem Zarządu Grupy ADV S.A., w skład której wchodzi 9 spółek zależnych – w tym notowane na giełdzie: SMT Software i Codemedia. Poza działalnością w obszarze komunikacji cyfrowej i e-commerce, spółka tworzy własne technologie, w tym m.in. system lokalizacyjny SATIS, rozwiązania z zakresu business travel iAlbatros oraz telemedycyny MobiCare.

Konrad Pankiewicz reprezentował w konkursie kategorię Usługi. Wyróżnienie przyznane zostało „za innowacyjność oraz unikatowe rozwiązania w obszarze komunikacji cyfrowej, innowacyjnych technologii oraz e-commerce.”

W finale konkursu znaleźli się także następujący przedsiębiorcy:

Barbara Edelmuller-Generaux

BATIM TRANSPORT MIĘDZYNARODOWY

Usługi

Prezeska i współzałożycielka firmy Batim działającej na rynku usług transportu międzynarodowego. Kieruje jedną z największych polskich, rodzinnych firm w tej branży. Batim działa na terenie Unii Europejskiej, w szczególności w Anglii. Firma użytkuje najnowocześniejsze samochody, stosuje również najwyższej jakości systemy zarządzania flotą. Firma aktywnie uczestniczy w licznych proekologicznych projektach mających na celu znaczne ograniczenie emisji spalin CO2. Zarządza flotą 300 samochodów. Główne biuro logistyczne znajduje się w Starym Sączu, a zaplecze techniczne w Krakowie.

Leszek Gierszewski

DRUTEX SA

Produkcja

Twórca firmy Drutex SA, wiodącego na rynku europejskim producenta stolarki okienno - drzwiowej. Spółka oferuje swoje produkty w większości krajów europejskich oraz w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii i na Dalekim Wschodzie. W swojej ofercie, oprócz produktów z PVC, Drutex posiada również okna, rolety, drzwi i fasady z aluminium i drewna. W 2011 roku firma osiągnęła sprzedaż na poziomie 385 mln zł, a działalność eksportowa firmy sięgnęła około 50%. Firma dysponuje własnym centrum logistycznym składającym się mi.in. z floty ponad 160 pojazdów.

Piotr Krupa

KRUK SA

Usługi

Piotr Krupa jest współzałożycielem spółki, a począwszy od 2003 roku Prezesem Zarządu KRUK SA. Jest radcą prawnym, absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. KRUK SA to największy na polskim rynku podmiot zarządzania należnościami. Zajmuje się kompleksową obsługą wierzytelności konsumenckich oraz gospodarczych. Grupa KRUK działa też w Rumunii, gdzie równie szybko stała się liderem na rynku, a także w Czechach i na Słowacji, gdzie działalność rozpoczęła w 2011 roku. W skład Grupy wchodzi m.in. Kancelaria Prawna RAVEN, Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A., TFI KRUK, NOVUM Finance oraz fundusz sekurytyzacyjny. Obecnie Grupa zatrudnia ponad 1500 osób. W maju 2011 KRUK zadebiutował na warszawskiej GPW, zdobywając nagrodę „Byki i Niedźwiedzie” dla najbardziej udanego debiutu giełdowego roku.

Krzysztof Kuliński

RESEARCH & ENGINEERING CENTER

Nowy Biznes

Twórca i Prezes Zarządu grupy REC Global, działającej w sektorze IT i high-tech w zakresie usług rozwoju oprogramowania. W ciągu zaledwie pięciu lat istnienia grupa skutecznie rozwinęła działalność na terenie 17 krajów. Obecnie REC posiada osiem oddziałów zagranicznych i trzy krajowe, a przychody grupy sięgają poziomu 50 mln zł. Krzysztof Kuliński w swojej karierze był szefem działu R&D koncernu Siemens w Wiedniu, a także założycielem Centrum Rozwoju Oprogramowania Siemens’a we Wrocławiu. Jego sukcesy zostały uhonorowane wieloma nagrodami, m.in. za rozwój branży usług R&D na terenie Dolnego Śląska.

Jakub Lipiński

POLIDEA

Nowy Biznes

Założyciel i współwłaściciel firmy Polidea, specjalizującej się w projektowaniu, tworzeniu i wdrażaniu innowacyjnych aplikacji i usług działających na urządzeniach mobilnych. Założona w 2009 roku firma dostarcza oprogramowanie dla start-upów i korporacji, które potrzebują zaawansowanych kompetencji inżynierskich. Zatrudnia 30 inżynierów i pracuje głównie dla klientów zagranicznych. Spółka córka Polidei - Apphance - zajmująca się usprawnianiem procesu testowania aplikacji mobilnych, została kupiona przez amerykańską firmę uTest. Jakub Lipiński jest absolwentem AGH i IESE Business School.

Anatol Timoszuk

AC SA

Produkcja

Twórca, współwłaściciel, wieloletni Prezes, a od 2008 roku Przewodniczący Rady Nadzorczej AC, największego w Polsce i liczącego się na świecie producenta instalacji autogaz marki STAG. Marka STAG jest rozpoznawalna w ponad 40 krajach świata, w wielu z nich ma status rynkowego i technologicznego lidera. W 2012 r. AC uruchomiła własne Centrum Badawczo–Rozwojowe. Prace badawczo-rozwojowe i stosowane technologie pozwalają AC udoskonalać produkty i wprowadzać asortyment innowacyjny na skalę międzynarodową. AC jest jedyną w branży systemów autogaz spółką notowaną na GPW w Warszawie.