OTCF
Przedsiębiorca Roku 2020
Zwycięzca w kategorii Produkcja i Usługi
Igor Klaja to twórca firmy OTCF, właściciela m.in. marki 4F, polskiego producenta odzieży i akcesoriów sportowych, znanego między innymi z kolekcji strojów dla sportowców reprezentujących Polskę na Igrzyskach Olimpijskich. W portfolio firmy – oprócz 4F – znajdują się także takie marki jak: Outhorn czy Under Armour, a także sieć online’owych sklepów multibrandowych Sport Style Story. OTCF jest obecny w 47 krajach m.in. w Czechach, na Słowacji, Litwie, Łotwie czy w Rumunii. Rozwija też rynek hurtowy w Rosji i na Ukrainie oraz w Niemczech i Austrii. Dzięki rozbudowanej sieci analitycznej, codzienne śledzenie wyników pozwala firmie na szybkie dopasowywanie się do potrzeb klienta i reagowanie na trendy.
Columbus Energy
Zwycięzca w kategorii Nowe Technologie / Innowacyjność
Dawid Zieliński zarządza Columbus Energy – spółką notowaną na NewConnect, będącą największym polskim dostawcą usług z zakresu instalacji OZE. Firma oferuje instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła, magazyny energii oraz infrastrukturę do ładowania pojazdów elektrycznych. Realizuje też projekty farm fotowoltaicznych, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Przewagą konkurencyjną Columbus jest kompleksowość oferowanych produktów i usług.
Dawid Zieliński od 6 lat rozwija działalność Grupy, stawiając na innowacje. Przedsiębiorca uważa, że nowe technologie pozwolą Spółce utrzymać pozycję lidera w sektorze energii odnawialnej, dlatego inwestuje w innowacyjne start-upy, m.in. w Nexity i Saule Technologies.
Roger Publishing
Zwycięzca w kategorii Nowy Biznes
Nicole Sochacki-Wójcicka (znana również w mediach społecznościowych jako @mamaginekolog) i Jakub Wójcicki to małżeństwo lekarzy, którzy w 2016 roku założyli firmę Roger Publishing. Przedsiębiorcy zaczynali swoją działalność od profilu na Instagramie, gdzie wspólnie pisali krótkie posty o tematyce medycznej. Dzisiaj są nie tylko jednymi z instagramerów o najwyższych zasięgach, ale oferują produkty skierowane przede wszystkim do rodziców i przyszłych rodziców, powstałe w oparciu o najnowszą wiedzę medyczną i potrzeby klientów. Wśród nich znajdują się segregatory medyczne i ubrania dla dzieci, kobiet w ciąży i diabetyków (koszule z kieszenią na pompę insulinową). Sukces rynkowy osiągnęli dzięki wykorzystaniu wiedzy medycznej do stworzenia produktów, których dotychczas nikt nie oferował.
Wirtualna Polska Holding
Nagroda specjalna
Jacek Świderski jest prekursorem polskiego biznesu internetowego. Swoją karierę rozpoczął od stworzenia darmowej poczty go2.pl (o2.pl) oraz komunikatora TLEN. W 2014 roku wraz ze wspólnikami Michałem Brańskim i Krzysztofem Sierotą oraz funduszem private equity Innova Capital przejął Wirtualną Polskę i dziś zarządza największym, polskim przedsiębiorstwem internetowym, w skład którego wchodzą serwisy internetowe (w tym m.in. Strona Główna WP i o2, money.pl), poczta e-mail, Telewizja WP, internetowa platforma TV – WP Pilot oraz platformy e-commerce (m.in. wakacje.pl, Domodi, Superauto.pl). Dla Jacka Świderskiego od początku było jasne, że WP musi być firmą medialno-technologiczną, stąd synergie między mediami, usługami i e-commerce.
TIM
Nagroda specjalna
Krzysztof Folta założył firmę TIM Sp. z o.o. w 1987 roku jako jednostkę gospodarki uspołecznionej. W 1994 roku została ona przekształcona w spółkę akcyjną, a w 1998 roku zadebiutowała na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Przez wiele lat była siecią hurtowni elektrycznych, a od 2013 roku postawiła na hybrydę – sprzedaje artykuły elektrotechniczne online na TIM.pl, lecz ze wsparciem ogólnopolskiej sieci biur i przedstawicieli handlowych. To unikalny w branży elektrotechnicznej model biznesowy, który przyniósł Spółce liczne nagrody. Dzisiaj TIM to w pełni zautomatyzowane przedsiębiorstwo, którego ponad 70% sprzedaży odbywa się w modelu cyfrowym. Krzysztof Folta wie, jak istotna w sprzedaży internetowej jest logistyka, dlatego założył własną spółkę logistyczną – 3LP.
EGZOTech
Nagroda specjalna
Dr Michał Mikulski to założyciel i prezes zarządu EGZOTech, powstałej w 2013 roku firmy zajmującej się badaniami oraz opracowaniem innowacyjnych robotów rehabilitacyjnych i urządzeń elektrodiagnostycznych dla fizjoterapii, neurorehabilitacji i terapii zajęciowej. Produkty EGZOTech przeznaczone są dla pacjentów po udarach, urazach rdzenia kręgowego i chorobach neurodegeneracyjnych, a także ze schorzeniami ortopedycznymi i urologicznymi. Przedsiębiorca jest osobą niezwykle aktywną, pomaga start-upom, młodym przedsiębiorcom i podmiotom współpracującym z inwestorami EGZOTech.
DRUTEX
Nagroda specjalna
Leszek Gierszewski od 1985 roku prowadzi DRUTEX, spółkę produkującą dziś stolarkę otworową z PVC, drewna i aluminium – okna, drzwi, rolety i fasady. Swoją działalność biznesową rozpoczynał m.in. od produkcji doniczek ceramicznych i siatek ogrodzeniowych. Sprzedaż okien ruszyła w lutym 1994 roku. Wraz z pierwszym oknem z PVC firma rozpoczęła także produkcję szyb zespolonych, a od 2007 roku własnych profili PVC.
DRUTEX to spółka zbudowana od podstaw przez Leszka Gierszewskiego, oparta w pełni na polskim kapitale, zatrudniająca dziś niemal 4000 pracowników. Poza halami produkcyjnymi Spółka ma własny dział badań i rozwoju, biuro konstrukcyjne oraz laboratorium badawcze, a jej produkty dostępne są na całym świecie.
BeBio
Nagroda specjalna
Ewa Chodakowska to założycielka i wiceprezes BeBio, a także współtwórczyni siedmiu marek – największej w Polsce platformy treningowej online BeActiveTV, diet online BeDiet, cateringu dietetycznego Be Diet Catering, sklepu z akcesoriami BeBio, linii zdrowych przekąsek i bio żywności BeRaw, naturalnych kosmetyków beBIO, a także dobroczynnej marki kostiumów kąpielowych Mission Swim. Od początku jej misją było polepszenie ogólnego stanu zdrowia społeczeństwa oraz zachęcenie do wdrożenia pozytywnych zmian w swoim życiu poprzez aktywność fizyczną. 10 lat temu wykorzystała siłę rozwijających się mediów społecznościowych i za ich pośrednictwem zaczęła oferować plany treningowe. Dzisiaj jest jedną z najbardziej znanych w Polsce trenerek sportowych i propagatorek zdrowego stylu życia.
Ministerstwo Dobrego Mydła
Nowy Biznes
Urszula Ośmiałowska i Anna Bieluń to siostry, właścicielki marki Ministerstwo Dobrego Mydła, rodzinnej manufaktury mydeł naturalnych i kosmetyków, przygotowywanych w niewielkich partiach, na podstawie własnych receptur i według zasad tradycyjnego rzemiosła. Zafascynowane naturalnymi kosmetykami najpierw produkowały domowe mydło dla siebie, a potem także dla znajomych. Obecnie prawie połowę przychodów firmy generują klienci B2B – drogerie i sklepy, w których prowadzona jest sprzedaż produktów Ministerstwa Dobrego Mydła. Od niedawna również wyroby Ministerstwa Dobrego Mydła wprowadzane są na rynki zagraniczne, m.in. do sklepów w Niemczech.
4Kraft
Produkcja i Usługi
Leszek Krysieniel oraz Arkadiusz Kozak to zarządzający oraz jedni ze współwłaścicieli 4Kraft – firmy obecnej na rynku od blisko 10 lat, należącej do najszybciej rozwijających się firm z branży dziecięcej w Europie. Leszek Krysieniel szuka szans i możliwości rozwoju produktów oraz dystrybucji. Arkadiusz Kozak rozwija wewnętrzne struktury, by nadążały za rozwojem sprzedaży. Produkty Kinderkraft, wiodącej marki 4Kraft, łączą wysoką jakość, design i przystępną cenę. Doceniają to niezależne instytucje certyfikacyjnych (np. ADAC) oraz rodzice, dla których produkty są dostępne już w ponad 100 krajach.
Porta KMI
Produkcja i Usługi
Jacek Sarnowski to współzałożyciel, współwłaściciel i od 29 lat Prezes Zarządu PORTA KMI POLAND. Firma ma 20-procentowy udział w rynku i oferuje drzwi wewnętrzne, wejściowe oraz drzwi techniczne w konstrukcji drewnianej i stalowej. Przedsiębiorca jest również współwłaścicielem Invest Komfortu, trójmiejskiego dewelopera, inwestora m.in. gdyńskiego kompleksu wieżowców Sea Towers. Jacek Sarnowski był jednym z założycieli znanej sieci Komfort, sprzedającej wykładziny dywanowe, panele podłogowe oraz inne artykuły wykończenia wnętrz. W 1992 roku wraz z ówczesnymi wspólnikami Komfortu, zdecydował o rozpoczęciu nowej działalności, skoncentrowanej na sprzedaży drzwi. Kluczem do sukcesu okazała się wysoka jakość produktów, kompleksowość oferty oraz skuteczność sieci dystrybucji. Jej model, wypracowany przez przedsiębiorcę, został później przyjęty przez całą branżę.
GlucoActive
Nowy Biznes
Robert Stachurski to założyciel GlucoActive, powstałej w 2017 roku firmy pracującej nad technologią bezbolesnego monitorowania przebiegu leczenia cukrzycy. Robert Stachurski prowadził już inne start-upy z branży medycznej, był managerem w dużych firmach technologicznych oraz doradcą inwestycyjnym firm i osób prywatnych. Teraz jego celem jest sprzedaż lub licencjonowanie technologii i działanie jako partner technologiczny globalnej korporacji. W 2021 roku GlucoActive jako pierwsza firma na świecie zamierza wprowadzić na rynek całkowicie bezinwazyjny glukometr, badający poziom cukru bez konieczności nakłuwania palca. Główną zaletą urządzenia jest brak potrzeby kontaktu z krwią, ale także dyskrecja oraz niskie koszty produkcji.