Poprzednie edycje

Andrzej Wiśniowski

WIŚNIOWSKI

Przedsiębiorca Roku 2013

Zwycięzca w kategorii Produkcja

Założona przez Andrzeja Wiśniowskiego w 1989 roku firma jest w całości oparta na polskim kapitale. W swojej ofercie firma Wiśniowski posiada wysokiej klasy bramy garażowe i przemysłowe, systemy ogrodzeniowe, stolarkę stalową i aluminiową. Firma ma własną fabrykę, zatrudniającą ponad 1100 pracowników. Rodzinna firma z Nowosądecczyzny jest dziś przedsiębiorstwem, którego produkty z powodzeniem konkurują z europejskimi potentatami branży. Rozbudowana sieć dystrybucji działa zarówno w kraju jak i za granicą. Od lat firma uczestniczy w krajowych i międzynarodowych targach, dzięki którym umacnia swoją pozycję za granicą – m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, czy w krajach Beneluxu. Około 25% przychodów firmy pochodzi ze sprzedaży na zagranicznych rynkach. Wiśniowski swoją firmę zakładał od podstaw, przez lata efektywnie i skutecznie budował jej renomę, oferując wysokiej jakości produkty. Wciąż nieustannie je rozwija, udoskonala i poszerza różnorodność oferty, stosując przy tym innowacyjne rozwiązania i najnowocześniejszą technologię.

Jury nagrodziło zwycięzcę „w uznaniu za wyznaczanie od 20 lat trendów na rynku bram i ogrodzeń w kraju i za granicą.”

Jury konkursu EY Przedsiębiorca Roku przyznało Andrzejowi Wiśniowskiemu także zwycięstwo w kategorii Produkcja – „za konsekwentne budowanie przedsiębiorstwa oferującego światowej jakości produkt i za skuteczne konkurowanie z zagranicznymi producentami bram wjazdowych, garażowych, ogrodzeń przemysłowych, a także drzwi i okien m.in. na wymagających rynkach Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii.”

Joachim Siekiera

CHESPA

Zwycięzca w kategorii Usługi

Założona przez Joachima Siekierę na początku lat 90-tych firma Chespa oferuje usługi i produkty dla przemysłu poligraficznego. W 10-ciu zakładach produkcyjnych w Europie firma wytwarza matryce i farby drukarskie oraz wykrojniki dla producentów opakowań. Chespa jest największym w Europie Środkowej producentem klisz drukarskich. Studia graficzne, zlokalizowane w sześciu krajach Unii Europejskiej, zaopatrują drukarnie oraz producentów dóbr konsumpcyjnych w design i konstrukcję opakowań. Swoje usługi i wyroby Chespa sprzedaje w 33 krajach Europy, Azji i Afryki.

Nagroda przyznana została „za wytrwałość w pokonywaniu przeszkód i za skuteczny rozwój przedsiębiorstwa do pozycji lidera w produkcji klisz poligraficznych w Europie Środkowo-Wschodniej oraz istotnego gracza na rynku farb i wykrojników w Polsce i w Europie.”

Michał Czekalski, Łukasz Olek

InternetowyKantor.pl

Zwycięzca w kategorii Nowy Biznes

Twórcy założonego w 2009 roku serwisu InternetowyKantor.pl - pierwszego w Polsce serwisu transakcyjnego umożliwiającego wymianę walut przez Internet. Opracowane przez nich zaawansowane technologicznie rozwiązania biznesowo-informatyczne zapewniają klientom szybką i bezpieczną wymianę walut online. Oferta firmy skierowana jest do klientów indywidualnych, jak również do sektora małych i średnich firm działających w obrocie międzynarodowym. W 2013 roku serwis InternetowyKantor.pl połączył się z operatorem Walutomat.pl, tworząc spółkę Currency One S.A. Obecnie firma skupia ponad 50% obrotów na rynku internetowej wymiany walut. Współpracuje z 22 bankami oferując wymianę walut opartą o przelewy bankowe. Z serwisów korzysta ponad 200 tys. klientów.

Nagroda przyznana została „za opracowanie i wdrożenie zaawansowanych technologicznie rozwiązań biznesowo-informatycznych, które w krótkim czasie zrewolucjonizowały rynek wymiany walut oferując klientom nową jakość i ekspresowy czas realizacji transakcji.”

W finale konkursu znaleźli się także następujący przedsiębiorcy:

Paulina Ada Kalińska, Joanna Trepka

Loft37.pl

Nowy Biznes

Założycielki firmy specjalizującej się w produkcji spersonalizowanego obuwia damskiego i męskiego. Buty produkowane są ręcznie, z włoskich skór i wysokiej jakości komponentów. Właścicielki firmy, a zarazem projektantki, w każdej kolekcji butów wdrażają aktualne modowe trendy, nadając im swój autorski rys, co tworzy unikalny charakter marki Loft37. Oprócz butów Loft37.pl oferuje również m.in. oryginalne, skórzane i ręcznie szyte torby.

Jarosław Czaja

FUTURE PROCESSING

Usługi

Twórca firmy Future Processing konkurującej na globalnym rynku usług informatycznych. Firma zajmuje się tworzeniem wyspecjalizowanego oprogramowania komputerowego na potrzeby międzynarodowego handlu, przemysłu i usług. Future Processing to obecnie ponad 500-osobowy zespół specjalistów ściśle kooperujący z uczelniami. To także unikalna, zorientowana na ludzi, kultura organizacyjna. Jarosław Czaja wierzy, że harmonijna współpraca zespołu, podejmującego coraz ambitniejsze wyzwania, może iść w parze z komercyjnym sukcesem.

Miłosz Dziurłaj, Dawid Urban

CHIC

Usługi

Założyciele Grupy Chic, firmy działającej na rynku elektronicznych papierosów oraz akcesoriów do elektronicznego palenia. Grupa Chic ma w swoim portfolio takie marki jak Mild, Volish czy eSmoking World. Produkty firmy są dostępne na wielu europejskich rynkach, w tym m.in. w Niemczech, Słowacji, czy Wielkiej Brytanii. Chic jest liderem w swojej branży i posiada sieć ponad 900 punktów sprzedaży w całym kraju.

Maciej Fiedler

FIBAR GROUP

Nowy Biznes

Twórca i Prezes Zarządu Fibar Group, firmy zajmującej się produkcją oraz sprzedażą hurtową elementów systemu automatyki budynkowej marki FIBARO. Maciej Fiedler jest entuzjastą elektroniki, od wielu lat działa w branży IT. Fibar Group, założona w 2010 roku, posiada 30 oddziałów franczyzowych i 100 innych punktów sprzedaży w Polsce. Produkty FIBARO dostępne są w 55 krajach, sprzedaż eksportowa stanowi 75% przychodów firmy.

Romuald Gierszal

OPTIGUARD

Usługi

Twórca i prezes toruńskiej firmy Optiguard, lidera w branży elektronicznych zabezpieczeń antykradzieżowych stanowiących wyposażenie sieci handlowych. Firma specjalizuje się w dostarczaniu zaawansowanych systemów chroniących i prezentujących towary na otwartych ekspozycjach sklepowych. Firma posiada własną sieć dystrybucyjną w ponad 30 krajach na świecie. Optiguard swoimi rozwiązaniami wpływa na kształtowanie światowych trendów w branży zabezpieczeń.

Igor Klaja

OTCF

Produkcja

Twórca firmy OTCF, produkującej odzież i akcesoria sportowe – zarówno dla profesjonalnych sportowców jak i dla amatorów. W portfolio firmy znajdują się takie marki jak: 4F, FOB, Outhorn, Tutto Bene, Wild Nature, 4F Isodrink. Od lat firma współpracuje m.in. z Polskim Komitetem Olimpijskim, Polskim Związkiem Narciarskim oraz Polskim Związkiem Biatlonowym, a od niedawna także z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki. Posiada około 100 sklepów.

Krystian Piećko

piLAB

Nowy Biznes

Założyciel firmy piLab, będącej liderem polskiego hi-tech w branży IT. Jest twórcą unikalnej technologii bazodanowej, autor licznych wniosków patentowych w UE i USA. Dzięki innowacyjnej technologii piLab przekształca dane pochodzące ze zróżnicowanych źródeł w bazę wiedzy. Rozwiązania oparte o tę koncepcję oferują niedostępne do tej pory możliwości analityczne.

Dorota i Wojciech Soszyńscy

Oceanic

Produkcja

Twórcy i właściciele firmy Oceanic. Soszyńscy to rodzina o ponad 70 letniej tradycji w przemyśle kosmetycznym. Na początku lat 80 rozpoczęli produkcję antyalergicznych kosmetyków AA, budując w Trąbkach Małych pod Gdańskiem nowoczesną fabrykę spełniającą najwyższe farmaceutyczne standardy. AA jako jedna z nielicznych marek na polskim i światowym rynku oferuje m.in. specjalistyczne kosmetyki pielęgnacyjne dla diabetyków oraz pacjentów onkologicznych.