Poprzednie edycje

Ryszard Florek

FAKRO

Przedsiębiorca Roku 2010

Zwycięzca w kategorii Produkcja

Producent znanych na całym świecie okien dachowych FAKRO będzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowego finału konkursu EY World Entrepreneur of the Year wiosną przyszłego roku w Monte Carlo. O zwycięstwie Ryszarda Florka zadecydowało niezależne Jury pod przewodnictwem Jana Krzysztofa Bieleckiego.

Jury nagrodziło zwycięzcę „za zbudowanie od podstaw międzynarodowego przedsiębiorstwa, które odniosło spektakularny sukces na światowych rynkach, za stworzenie szerokiej gamy nowoczesnych produktów i globalnej sieci dystrybucji, dzięki czemu ta polska marka jest rozpoznawana w swojej branży na całym świecie.”

FAKRO jest wiceliderem światowej sprzedaży okien dachowych i posiada około 17% udziału w globalnym rynku. Okna FAKRO kupowane są w całej Europie a także w USA, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii oraz w wielu krajach Azji i Afryki. Firma ma zakłady produkcyjne w Polsce, Rosji, na Ukrainie i w Chinach oraz 12 firm dystrybucyjnych w wielu krajach świata.

Krzysztof Gradecki

EKO HOLDING

Zwycięzca w kategorii Usługi

Krzysztof Gradecki zarządza jedną z największych w Polsce firm zajmujących się handlem detalicznym i dystrybucją artykułów chemiczno-kosmetycznych. Notowana na GPW Grupa EKO Holding generuje 1 mld złotych przychodów rocznie i kilkadziesiąt milionów zysków.

Nagroda przyznana została „za zbudowanie od podstaw i konsekwentne rozwijanie sieci sprzedaży obejmującej zarówno detaliczny handel spożywczy, jak i handel hurtowy produktami drogeryjnymi.”

Marek Żołędziowski

Change Integrated

Zwycięzca w kategorii Nowy Biznes

Marek Żołędziowski jest twórcą jednej z czołowych polskich niezależnych agencji reklamowych – Change Integrated. Jako grupa spółek komunikacji marketingowej Change Integrated tworzy nowoczesne rozwiązania komunikacyjne i dąży do bycia silną marką, rozpoznawaną również poza Polską. Nagroda przyznana została „za przedsiębiorczość przejawiającą się w odwadze współtworzenia niezależnej agencji reklamowej a także za skuteczność w zaspokajaniu potrzeb czołowych polskich reklamodawców.”

Marcin Zawadzki

Medi-System

Nagroda specjalna

Marcin Zawadzki jest właścicielem sieci domów opieki zdrowotnej Medi-System. Medi-System świadczy usługi za zakresu opieki zdrowotnej w 4 ośrodkach i posiada największy w Polsce Oddział Intensywnej Opieki Medycznej (OIOM). Marcin Zawadzki reprezentował w konkursie kategorię Nowy Biznes. Nagroda przyznana została za „podjęcie biznesowego ryzyka działań w nowym segmencie, jakim są ośrodki opieki zdrowotnej i rehabilitacji.”

Lucjana Kuźnicka–Tylenda

TFP

Nagroda specjalna

Lucjana Kuźnicka–Tylenda jest właścicielką oraz prezesem Zarządu firmy TFP, czołowego w Polsce producenta tektury falistej do opakowań. Do firmy należy 10 % krajowego rynku, a jednym z kluczowych klientów jest IKEA. Firma posiada dwa nowoczesne zakłady produkcyjne, a w nich 26 linii do wytwarzania i przetwarzania tektury falistej. Lucjana Kuźnicka–Tylenda reprezentowała w konkursie kategorię Produkcja.

Nagroda przyznana została „za niezłomność i hart ducha, jakiego wymagało kontynuowanie dzieła rozbudowy firmy i za doprowadzenie do zajęcia przez nią wiodącej pozycji rynkowej w branży producentów tektury falistej i opakowań.”